Domovská stránka › Akumulátorové úložiště › Odběr špiček & §19
Potlačení špiček · § 19 atypické využití sítě · Přesun zátěže · Cena za výkon

Strukturálně snížit cenu za výkon — Peak Shaving & §19

Jediná 15minutová špička poptávky určuje vaši cenu za výkon na následujících 12 měsíců. BESS ji zkracuje – plně automaticky.

Většina dodavatelů prodává hardware nebo elektřinu. CUBE CONCEPTS staví systém, který za tím stojí.

do 80 %
Úspora nákladů na síťové poplatky podle § 19
60–440 €
Leistungspreis/kW/Jahr
jeden provozovatel sítě a jeden region
31.12.2028
§19 Atypická doba vyprší
poslední žádost 30. 9. 2028
4. srpna 2029
§ 118 Lhůta pro podání oznámení o zahájení podnikání
20 let osvobození od síťových poplatků
§118 IBN-Termín: 4. srpna 2029 — 1,221 Dny · §19 konečná žádost: 30.09.2028 — 913 Dny
Analýza posledního odběru – zdarma
Bezplatně · 1–2 týdny · Žádné závazky · §118 plánovací fáze: 6–12 měsíců (připojení ke stávajícímu systému) · Ø 40 měsíců (novostavba) · ~16 000–25 000 €/měsíc ztráty výhody podle §118 při 1 MW (KPMG AG, únor 2026)
Mechanismus

Jak snížit náklady na síťové poplatky pomocí "Peak Shaving" a paragrafu 19

Tarify za přepravu elektřiny tvoří přibližně 40 % % ceny průmyslového proudu. Zbytek je určen jedinou 15minutovou špičkou – po celých 12 následujících měsíců.

Zmírňování špiček

Bateriové úložiště se automaticky vybíjí při hrozícím výkonovém vrcholu. 15minutový průměr zůstává pod fakturační hranicí → výkonová cena trvale klesá.

Účinek od uvedení do provozu – žádný zásah do výroby. Cena za výkon = složka ceny za síť, založená na nejvyšší 15minutové průměrné hodnotě v zúčtovacím roce.
RLM-Unternehmen (§17 Abs. 6 StromNEV · ene’t GmbH, leden 2024)
Přesun zátěže — §19 atypické využití sítě

Automatické přesouvání odběru do časových oken mimo dobu špičkového zatížení (HLZ) provozovatele sítě. Předpoklad pro § 19 odst. 2 věta 1 StromNEV.

Systém CUBE EfficiencyUnit plně automaticky koordinuje vyrovnávání špiček a přesun zátěže – dodržování ustanovení § 19 má vždy přednost před prodejem FTM.
§19-Soulad zdokumentován · Omezení špiček funguje od prvního dne instalace
Plně automatizovaný. Žádný zásah do výrobního provozu. §19-Soulad je zdokumentován s ohledem na zajištění ověřitelnosti.
kvalifikace

Kdo se kvalifikuje pro atypické využití sítě podle § 19?

Tři základní předpoklady – CUBE BatterySizer zkontroluje všechny tři bezplatně z vašeho zátěžového profilu.

01
Počítadlo RLM
Od ~100.000 kWh ročního spotřeby. Registrující měření výkonu – podmínka pro analýzu zatížení a žádost podle §19.
02
Počet hodin provozu > 2.500 h/rok
Roční spotřeba ÷ Maximální roční zatížení. Profil zatížení musí být nerovnoměrný.
03
Nerovnoměrný profil zatížení
Náběhové proudy, směnný provoz, elektronické flotily, sezónní špičky. Čím výraznější špička — tím větší páka.
§19 odst. 2 věta 1 StromNEV — Lhůty
Minimální přesun≥100 kW
Bagatelní hranice≥500 € ročně
Lhůta pro podání žádosti30. září každoročně
Nachricht über Daten30. června následujícího roku
Vypršet31.12.2028
do 80 %
Možná úspora síťových poplatků
Max. kumulativní částka do roku 2028 (3 žádostní období): 480.000 €
§19-Prověřit kvalifikaci — zdarma →
CUBE BatterySizer kontroluje váš zátěžový profil — 1–2 týdny, bez závazku
Pro koho je Peak Shaving relevantní

Jaký profil se na vás vztahuje?

Získávání energie a poplatky za přepravu elektřiny
„Kolik úspory přináší Peak Shaving konkrétně – s naším zátěžovým profilem a tarifem našeho síťového operátora?”

CUBE BatterySizer analyzuje váš 15minutový odběrový diagram: špičkovou zátěž, rozložení HLZ, §19 kvalifikaci, vhodnou dimenzi baterie – všechny páky s Euro částkami.

Zdarma · 1–2 týdny · žádný závazek
Investiční rozhodnutí a jasnost finanční situace
„Jak životaschopný je byznys případ — a jak to zaúčtujeme?”

Výpočet na základě otevřené knihy s využitím vašich údajů o zatížení. CUBE BatterySizer spočítá přes 250 provozních variant specifických pro danou lokalitu. K dispozici jsou možnosti mimo bilanci podle IFRS. Auditovatelné, připravené k rozhodnutí.

Otevřená kniha · 250+ variant · IFRS
Bezpečnost provozu a dostupnost
„Jak skladování zasahuje do našich výrobních procesů?”

Vůbec ne. Systém CUBE EfficiencyUnit řídí provoz plně automaticky – bez zásahu do PLC, řídicí techniky nebo řízení výroby. Funkce Peak Shaving běží paralelně, transparentně a je dokumentována způsobem, který splňuje požadavky na auditovatelnost.

Žádný výrobní zásah · Plně automatické
Typická odvětví
„Hodí se to na naše místo?”

Produkce a dodavatelé automobilového průmyslu · Logistika s elektromobilními flotilami · Výroba potravin a chladicí logistika · Ocelářství a zpracování kovů. Společně: výrazné špičky poptávky, číselníky RLM, potenciál podle §19.

RLM-měřič · Špičky zatížení · Potenciál §19
Ekonomická efektivita

Tři faktory určují business case

01
Výkonnostní cena

60–440 €/kW/rok v závislosti na provozovateli sítě, úrovni sítě a regionu. Výhodou: ušetřené kW za rok trvale ušetří tuto částku.

02
Zátěžový profil

Výška a frekvence 15minutového vrcholu. Čím vzácnější a vyšší je vrchol, tím větší je potenciál pro omezení špiček.

03
Dimenzování paměti

Výkon k odpojení [kW] × Doba špičky [h] × Bezpečnostní faktor = Minimální kapacita [kWh]. CUBE BatterySizer počítá přes 250 provozních variant.

Praktický příklad — CUBE Projekterfahrung · anonymizovaný praktický příklad C&I
Výchozí situace
Vrchol roku3.811 kW
Výkonnostní cena142,87 €/kW/rok
Síťová vrstvaStřední napětí
Výsledek po odstraňování špiček
Špička na BESS2.975 kW (−836 kW)
Odbourání špiček úspory119 415 €/rok
§19 Atypický (ilustrativní)do 160.000 €/rok
CUBE CONCEPTS Projektní zkušenosti · anonymní příklad praxe C&I · Skutečný projekt — otevřená diskuse před rozhodnutím
Referenční hodnoty LCOS – Nabídka výrobce (KPMG AG, únor 2026)
LFP (Lithium-železo-fosfát)
110 €/MWh
Tržní standard BESS
ZnBr (Zink-bromový průtok)
104 €/MWh
dlouhodobý provoz
NI (baterie s ionty sodíku)
V monitorovacím stavu
Technologie Na-Ion
Nezávislé výběrové řízení — min. 3 srovnávací nabídky, hodnoceno dle LCOS. Žádný Vendor-Lock-in.
Vypočítat potenciál pro snížení špiček
CUBE BatterySizer vypočítá přes 250 provozních variant na základě vašeho zatěžovacího profilu – zdarma
Regulační okno

Regulační okno se uzavírá — dvě lhůty, jedno rozhodnutí

Scénář A – Investovat nyní
§19 pro 2026 + 2027 + 2028 · AgNes bezproblémově · §118 zajištěno
✓ 3 §19-roků žádostí (do 480 000 € úspory)
✓ 20 let osvobození od poplatků za síť § 118
✓ AgNes od 2029 automaticky aktivní
Scénář B — Vyčkávání
§19-Jahre verfallen · AgNes bez BESS nelze použít
✗ §19 Letošní roky žádosti ztraceny — nelze dohnat
§118 po 4. srpnu 2029 trvale zrušen
✗ AgNes bez BESS = nákladová nevýhoda struktury
31.12.2025
BK4-22-089 vypršel — týká se § 19 odst. 2 věty 2–4 / objemové zátěže, nikoli § 19 odst. 1 atypického případu
Duben 2025
§14a EnWG: časově proměnné síťové poplatky povinnost — přechodné období 2026
30.09.2026
§19 Nestandardní rok podání žádosti 2026 — Lhůta
Konec roku 2026
Stanovení technických norem pro Agnes podle BNetzA
30.09.2028
Poslední žádost podle §19 v rámci programu StromNEV – kumulativní úspora až 480 000 €
31.12.2028
StromNEV končí — §19 v dnešní podobě vyprší
01.01.2029
Zavedení systému AgNes – dynamické časově variabilní poplatky za připojení k síti (BNetzA BGK-25-01-1#3)
4. srpna 2029
§118 IBN-lhůta – 20 let osvobození od síťových poplatků. Není zpětně platné. Nelze prodloužit.
§19 + AgNes — plynulý přechod: Kdo má dnes systém nainstalovaný, může využívat §19 a AgNes na stejném zařízení bez nutnosti výměny hardwaru. CUBE EfficiencyUnit provede přepnutí automaticky.
Kompletní servis od CUBE CONCEPTS

Co CUBE CONCEPTS přebírá – od analýzy po běžný provoz

01
Analýza poslední dodávky

CUBE BatterySizer: Výška špičky, tepelná ztráta, §19 kvalifikace, dimenzování.

Zdarma · 1–2 týdny
02
Oznámení výrobce

Výběrové řízení od výrobce — nezávislé na výrobci, min. 3 nabídky, hodnoceno LCOS. Žádné Vendor Lock-in.

2–4 měsíce
03
Bau & IBN

Montáž, připojení k síti, konfigurace CUBE EfficiencyUnit.

3–6 měsíců
04
§19-Proces ročně

Oznámení BNetzA K5RIDS1 do 30. září · Hlášení skutečných dat K5RSMS1 do 30. června.

Ročně · Kompletní servis
05
Provoz v běhu

Automatické omezování špiček, nepřetržité monitorování, dokumentovaná shoda s §19.

20+ let
06
AgNes 2029

Automatické přepnutí zařízení CUBE EfficiencyUnit na dynamické cenové signály – bez nutnosti výměny systému.

Automaticky · plynule
Finanční modely

Contracting nebo nákup – na stejném základě

Oba modely: nezávislé výběrové řízení (min. 3 nabídky, hodnoceno LCOS), žádnéVendor-Lock-in.

BESS Contracting
0 € investice do provozu

CUBE financuje a provozuje zcela samostatně. Způsob vedení po IFRS. 25 % % z čistého tržeb od prvního dne. CUBE nese investiční a provozní riziko.

→ Contracting podrobně
Nákup BESS
Plná kontrola

Hotovo k užívání, vlastnictví od IBN. Všechny úspory přímo u společnosti. CUBE jako partner pro O&M volitelně. Odpis 2–4 roky z výnosů z FTM (KPMG AG, únor 2026).

→ Nákup podrobně
Naše kalkulace typu „open book“ není vyjednávací pozicí – je to základ, na kterém funguje partnerství. Každý předpoklad, každá položka, každý zdroj výnosů: vše je dohledatelné. Open-Book znamená transparentnost v rámci obchodního vztahu – nikoli veřejné zveřejňování údajů o projektu. CISAF Rn. 121: BESS splňuje podmínky pro protiplnění v podobě průmyslové ceny elektřiny – i v modelu Contracting bez CAPEX.

Lze Peak Shaving uznat jako protiplnění v rámci průmyslové ceny elektřiny?

Relevantní v případě, že vaše společnost je uvedena v KUEBLL seznamu: Podniky, které obdrží státní podporu na snížení nákladů na elektřinu, musí 50 % % této podpory reinvestovat do opatření na snižování emisí nebo flexibilitu. Skladovací baterie jsou explicitně uznány.

50 %
Kondiční kvóta
Příspěvek KUEBLL musí být reinvestován — BESS tento požadavek plně splňuje
+10 %
Bonus za flexibilitu
na výši podpory při % investicích ve výši ≥80 v oblasti flexibilní nabídky investic
CISAF č. 121
Právní základ
BESS jako protihodnota uznána — i pro Contracting (0 € CAPEX)
Typické námitky

Nejčastější námitky – přímo zodpovězené

„§19 vyprší v roce 2028 – vyplatí se ještě investice?”
Peak Shaving funguje nezávisle na §19. Úspora na ceně výkonu (60–440 €/kW/rok) je trvalá — bez regulatoriky. §19 je dodatečný ovladač až do roku 2028. Od roku 2029 AgNes převzala dynamické cenové signály. Kdo nyní investuje, využívá oba režimy.
„Nemáme výraznou špičku zatížení.”
Analýzu provádí CUBE BatterySizer z vašeho zatěžovacího diagramu — zdarma, za 1–2 týdny. Analýza často odhalí špičky, které nejsou interně viditelné: rozběhové proudy, přechody směn, sezónní špičky. Pokud analýza neukáže ekonomickou špičku: žádná nabídka, žádný závazek. Analýza nic nestojí — a my vám řekneme pravdu.
„Nechceme mít cizí kapitál v naší bilanci.”
V CPFS BESS Contracting zůstává investice v plné výši u společnosti CUBE. Off-balance sheet podle IFRS. Žádné aktivace. 25 % % z čistých tržeb od prvního dne — žádné CAPEX, žádné riziko pro bilanční účet.
„Můžeme zkombinovat Peak Shaving a FTM příjmy?”
Ano – ale záleží na prioritách. Dodržování §19 a vyrovnávání špiček mají vždy přednost. FTM (FCR, aFRR, mFRR jako doplňkový kanál, arbitráž) běží pouze v časových oknech bez HLZ. CUBE EfficiencyUnit to koordinuje plně automaticky, bez zásahu do výroby.
Běžný dodavatel
Hardware-Fokus – Vrcholové oholení parametrizováno, manuální péče o HLZ
§19-Proces přechází na zákazníka
FTM a Peak Shaving nejsou koordinovány současně
Výpočet na základě portfolia dodavatelů
Systém s CUBE CONCEPTS zaměřením na systém
✓ Okna HLZ denně aktualizovaná, plně automatická
✓ §19-Proces Kompletní servis od CUBE
✓ FTM + Peak Shaving simultánně, automatické řešení konfliktů
✓ Open Book na základě vaší křivky zatížení
Reference

Reference Tier-1 – na stejném základě

Přes 150 realizovaných fotovoltaických projektů, celoevropské zavádění na více místech, průmyslové reference Tier 1. Nyní bateriová úložiště — na stejném základě, se stejnými nároky.

119.415 €
Úspora/rok — reálný projekt CUBE
~100 MW
Kapacita bateriového úložiště momentálně ve výstavbě
150+
Fotovoltaické energetické projekty v Evropě
TI Automotive
Magna International
Valeo
voestalpine
Tenneco
ITW
Energetické projekty celoevropsky · Anonymně, na vyžádání referencovatelné

Společnosti jako TI Automotive, Magna International a Voestalpine – všechny s přísnými požadavky na IFRS a řízení – spoléhají na CUBE CONCEPTS jako svého energetického partnera. Základem je otevřená kalkulace, nezávislá nabídková řízení, 25% podíl na % zisku bez rizika kapitálových nákladů.

Kvalifikuje se také vaše lokalita
Často kladené otázky

Peak Shaving & §19 — odpovědi pro osoby s rozhodovací pravomocí

Bateriové úložiště se automaticky vybíjí při hrozícím nákoníku zátěže. Patnáctiminutový průměr zůstává pod zúčtovací hranicí – cena za výkon trvale klesá. Žádný zásah do výroby, účinnost od uvedení do provozu.
Ustanovení § 19 odst. 2 věta 1 nařízení StromNEV se použije, pokud roční špičkový odběr leží mimo špičkové hodiny místního provozovatele distribuční sítě. Úspora poplatků za připojení k síti až 80 %. Lhůta pro podání žádosti: každoročně do 30. září. Platnost končí: 31. 12. 2028.
60–440 €/kW/rok v závislosti na provozovateli sítě, úrovni sítě a regionu. Jediný 15minutový špičkový výkon tento poplatek stanovuje na všech následujících 12 měsíců – bez ohledu na to, zda se opakuje.
CUBE BatterySizer vypočítává velikost baterie specificky pro danou lokalitu na základě dat o zatěžovacím diagramu. Referenční projekt CUBE: roční špička 3 811 kW, cena za výkon 142,87 €/kW/rok, úspora 119 415 €/rok díky potlačení špičky (Peak Shaving).
Od 1. 1. 2029 vstoupí v platnost systém AgNes – dynamické časově variabilní poplatky za připojení k síti (BNetzA BGK-25-01-1#3). Zařízení CUBE EfficiencyUnit automaticky reaguje na signály systému AgNes. Není nutná žádná výměna hardwaru.
RLM čítač (od ~100.000 kWh/rok), počet hodin provozu >2.500 h, nepravidelný profil zatížení. Minimální přepěť ≥100 kW, mezní přepětí ≥500 €/rok. CUBE BatterySizer prověřuje zdarma.
Kompletní servis: bezplatná analýza zátěžových diagramů, výběrové řízení dodavatelů (min. 3 nabídky, hodnoceno LCOS), výstavba a uvedení do provozu, roční proces §19 (K5RIDS1 do 30. 9.), provoz 24/7, přechod na AgNes v roce 2029.
Ano. Dodržování §19 a vyrovnávání špiček mají vždy přednost – FTM (FCR, aFRR, mFRR jako doplňkový kanál, arbitráž) běží pouze v časových oknech bez HLZ. CUBE EfficiencyUnit zajišťuje plně automatickou koordinaci.
Další krok

Analýza potenciálu Peak Shaving — pro konkrétní lokalitu a zdarma

Odešlete svůj 15minutový profil zatížení. CUBE BatterySizer vypočítá potenciál cen energie, kvalifikaci §19 a dimenzování úložiště prostřednictvím 250 provozních variant – zdarma, bez závazků.

§19 poslední žádost: 30. 09. 2028 — 913 Dny
§118 IBN-Termín: 4. srpna 2029 — 1,221 Dny
Odeslat poslední odběr — bezplatná analýza potenciálu
§118 nelze nabýt zpětně · §19 vyprší 31. 12. 2028 · KPMG AG, únor 2026
Solární přístřešky - letecký pohled

Registrace newsletteru