Vícenásobný bateriový zásobník · pro průmysl od 1 MW

Multifunkční bateriové úložiště: Více cyklů ≠ více zisků. To rozhoduje řídicí logika.

Tři kanály pro generování výnosů paralelně na jedné hardware: marketing FTM na regulované energetické ceny a spotový trh, optimalizace BTM proti špičkovému zatížení a příjmům z přepravních poplatků, co-location a vlastní spotřeba podle MiSpeL (od října 2026). Hardware je multifunkční. Řízení je optimalizováno pro multifunkční využití. Rozdíl spočívá v EMS, nikoli v buněčné jednotce.

200–300 tis. €
FTM-Brutto / MW / Rok
FCR + aFRR + mFRR + Arbitráž
2–4 roky
Typický Payback
BESS Kauf · Doporučený limit CUBE CONCEPTS
~250 €/kWh
CAPEX do 2 MWh
Od 5 MWh: 175–200 €/kWh
1. ledna 2027
§118: Termín investice
podle návrhu AgNes · IBN do 4.8.2029

01 – Reálna modelace

320 100 € Cashflow v scénáři „AgNes vedené jako podnik“ – 1,5 let návratnosti investic. Status quo: 97 200 €.

Modelování konceptu CUBE v reálném průmyslovém areálu v Sasku. 1 MW / 2 MWh BESS, 1 895 kWp stávající fotovoltaika, roční spotřeba 6 795 MWh, špičkové zatížení 1 284 kW, náklady na distribuční poplatky cca 310 tis. €/rok. Modelování ve třech regulatorních konstelacích na reálných půlhodinových datech o zatížení.

Status quo (StromNEV 2026)

97.200 €

Celkový roční cash flow

z toho CUBE 75 %72.900 €
z toho zákazník 25 %24.300 €
Návratnost5,3 J.
Projekt IRR17,2 %
Čistá současná hodnota (ČSH)328 tis. €

Szenario AgNes je provozováno prostřednictvím sítě

226.500 €

Celkový roční cash flow

z toho CUBE 75 %169.875 €
z toho zákazník 25 %56.625 €
Návratnost2,2 J.
Projekt IRR58,6 %
Čistá současná hodnota (ČSH)1,66 mil. €
Páka

Cena scénáře AgNes je stanovena

320.100 €

Celkový roční cash flow

z toho CUBE 75 %240.075 €
z toho zákazník 25 %80.025 €
Návratnost1,5 J.
Projekt IRR94,0 %
Čistá současná hodnota (ČSH)2,70 mil. €

Regulační konstelace určuje pákový efekt, multi-use ho činí použitelným. Faktor 3,3 mezi dolní a horní hranicí – při stejné hardware, stejné řídící jednotce, ve stejném místě.

Co znamenají tato tři souhvězdí? Status quo (StromNEV 2026)Současná regulace s §19 je atypická a platí do 31.12.2028. Oba scénáře AgNes tvoří modely B (provozováno síť: paměť reaguje na signály využití sítě) a A (provozováno cenově: paměť reaguje na ceny na spotovém trhu) z diskusního dokumentu BNetzA z 24.09.2025. Návrh nařízení ze dne 06.08.2026 místo toho stanovuje cenový limit pro objednanou kapacitu, žádnou následnost atypické užívání sítě a slevy pouze za systémovou flexibilitu. Scénáře tedy ukazují rozsah možností; společnost CUBE CONCEPTS je připravena je znovu zvážit po konečném schválení (plánováno na konec roku 2026).

Poznámka k zásobám PV: Modelovaný provozní areál má instalovanou kapacitu fotovoltaických panelů ve výši 1.895 kWp – to má dopad na cashflow společnosti BTM (optimalizace vlastního spotřeby). Pro provozovatele bez fotovoltaických zařízení zůstává cashflow stále plně zachován. plně nezávislé na fotovoltaice – Fotovoltaický systém posiluje účinek, ale není podmínkou.

Zdroj: CUBE-CONCEPTS modelování provozu v dubnu 2026 · Diskuse BNetzA z 24.9.2025 (modely A/B) · Referenční body BNetzA pro poplatky za skladování 16.1.2026 a poplatky za přímé přenosy 17.2.2026 (AgNes, GBK-25-01-1#3) · BNetzA, návrh na zveřejnění AgNes z 06.08.2026 · KPMG AG, investiční případ: stacionární bateriový systém, únor 2026 (Připomínky)

03 – Řídicí logika

Jak řídicí systém automaticky řeší tři denní konflikty?

Multi-Use zní jednoduše. V praxi pak denně nastávají tři konflikty, které je nutné řešit bez zásahu do výroby a plně automaticky.

01

Připravenost FCR vs. kapacita pro špičkové snížení zatížení

FCR vyžaduje trvale ~50 % SoC – to znamená kapacitu, která není k dispozici pro peak shaving. CUBE EfficiencyUnit prioritizuje každodenně na základě HLZ okénků, prognózy zatížení a tržní ceny. FCR způsobuje pouze ~0,3 celých cyklů za den – což představuje nízkou degradaci s významným přínosem pro výnosy.

02

Arbitrážní okno vs. § 19 odst. 2 věta 1 HLZ-Compliance

Levné dobové nabíjení koliduje s časovými limity vysoké spotřeby (HLZF) provozovatele sítě. Typická ustanovení § 19-A nepředpokládá, že maximální spotřeba v HLZF bude výrazně nižší než roční maximální spotřeba; nabíjení z sítě během HLZF ohrožuje tuto podmínku. CUBE EfficiencyUnit zná všechny HLZF a automaticky blokuje procesy nabíjení. Doklad lze exportovat přímo do konce měsíce června následujícího roku.

03

Prah cyklu: Kdy se cyklus nevyplatí?

Pokud je cenové rozpětí menší než poměrné náklady cyklu (degradace + provozní náklady), cyklus snižuje celkovou marži. CUBE EfficiencyUnit vypočítává prahovou hodnotu dynamicky a provádí pouze ziskové cykly. V tom spočívá rozdíl mezi funkcí „Multi-Use“ a funkcí „Multi-Use-optimized“.

Víceúčelový vs. optimalizovaný pro více účelů

Víceúčelový
Reklamace hardwaru

Zařízení technicky zvládá několik provozních režimů. Ruční přepínání. Žádné automatické řešení konfliktů. Aktualizace HLZ probíhá ručně. FCR a Peak Shaving nejsou koordinovány současně. Soulad s §19 závisí na rozhodnutí provozovatele.

Víceúčelově optimalizováno
CUBE EfficiencyUnit

Automatická real-time prioritizace všech kanálů výnosů. HLZ okno aktualizováno denně. Hodnota cyklického prahu je dynamicky vypočítávána. FCR SoC limit + kapacita peak-shaving simultánně. Soulad s § 19 automaticky dokumentován. Od roku 2029: řízení podle objednané kapacity na stejné platformě po AgNes.

Ilustrativní denní chod víceúčelového bateriového úložiště

22:00 – 06:00
Levné nabíjení

Nízké burzovní ceny. Arbitrážní obchod. FCR připraveno na 50 SoC % paralelně.

06:00 – 08:00
Ranní rampa

Rostoucí zatížení sítě. Zkontrolovat §19-HLZ (hlavní zatěžovací zóna). Částečný výboj pro připravenost k peak-shavingu.

08:00 – 12:00
Špičkové oholení aktiv

HLZ-okno aktivní. Vybíjení při špičkovém zatížení. Soulad s §19 automaticky zajištěn.

12:00 – 16:00
PV / Dobít

Při FVE: optimalizace vlastní spotřeby. Bez FVE: výhodná cenová okna pro dobíjení.

16:00 – 20:00
Večernice

Peak Shaving + Arbitrage discharge. HLZ locked – §19 compliance active.

20:00 – 22:00
FCR / Pohotovostní režim

Pohotovost pro regulační energii. 50 % SoC. Probíhá vypracování roční dokumentace podle § 19.

Více ilustrativní denní činnost – skutečná řízení je lokálně specifická a reaguje v reálném čase na signály trhu a sítě. CUBE plně automaticky EfficiencyUnit provádí všechny rozhodnutí ohledně prioritizace.

Další krok

Kontrola řídicí logiky: Kolik dnes vaše zařízení vynechá?

Analýza zatěžovacího diagramu →

04 – Tři fáze a trajektorie

Od provozu jednodenního FTM k plnému využití

Multi-use není big-bang, ale regulovaná eskalace monetizace. Tři fáze na stejném aktive – bez výměny hardware.

01 Fáze I – od IBN

FTM a BTM v kombinaci

FTM: FCR + aFRR + mFRR jako doplňkový kanál + spotová arbitráž prostřednictvím špičkového agregátoru. BTM: Peak Shaving proti platbě za rezervovaný výkon & § 19 odst. 2 věta 1 StromNEV (do 31. 12. 2028). Plně automatické, bez zásahu do provozu.

→ Výnosy z FTM 200–300 tis. €/MW/rok + páka BTM

02 Fáze II · MiSpeL od října 2026

PV-Co-Location přidáno

S MiSpeL: Hybridní skladování (PV + síť) bez ztráty dotací EEG podle § 19 odst. 3b EEG. Solární zařízení mohou poprvé kombinovat arbitráž a přímé dodávky energie do sítě, aniž by museli znovu řešit starý problém „nebo tohle, nebo ono“.

→ Vlastní spotřeba + FTM bez ztráty

03 Fáze III – od AgNes 2029

Nový systém poplatků za přepravu

Program StromNEV končí 31.12.2028, AgNes jej nahrazuje. Podle návrhu z 6.8.2026 platí průmysloví zákazníci za objednanou kapacitu kapacitní poplatek, jeho dodání stojí 2 až 3,5krát více než cena práce. Společné úložiště platí společný poplatek s instalací; množství z odběrného a zpětného proudu je při měřicí identifikaci odpočteno od ceny práce.

→ Paměť udržuje naplnění pod požadovanou kapacitou

Regulační trajektorie 2025–2029

Regulační změny v letech 2025–2029 působí nikoli izolovaně, ale jako posun od dodávky energie k vlastní spotřebě. Většina prostředků posiluje multiuse; ukončení atypického využívání sítě v roce 2028 přesune prostředek BTM z časových úseků s nejvyšší spotřebou na požadovanou kapacitu.

OkamžikpákaDopad na víceúčelové využití
od 25.02.2025Zákon o špičkách slunečního zářeníNové fotovoltaické elektrárny nedostávají poplatek EEG při negativních cenách; v roce 2025 bylo 573 hodin s negativními velkoobchodními cenami. Fotovoltaické elektrárny zajišťují svou ekonomičnost pomocí baterií.
18.07.2025Program okamžitých investicBGBl. 2025 I č. 161: degressive AfA až do 30. % (§7 odst. 2 EStG) pro všechny společnosti, pro nákupy od 1.7.2025 do 31.12.2027; kombinovatelná s existující zvláštní AfA podle §7g odst. 5 EStG (až do 40 %%) u předchozího ročního zisku do 200 000 €.
23.12.2025Novela EnWG a BauGB§11c EnWG: Speciální energetické úložiště jsou ve veřejném zájmu. §35 odst. 1 č. 11 a 12 BauGB upřednostňuje bateriová úložiště v terénu: v prostorově-funkčním souladu s existující EE instalací nebo maximálně 200 m od přenosové soustavy nebo elektrárny s výkonem 50 MW. Od prosince 2025 platí osvobození podle §118 také pro částečnou zpětnou dodávku.
1. čtvrtletí 2026AgNes orientační bodyBNetzA (GBK-25-01-1#3) zveřejnila orientační údaje o poplatcích za skladování (16.01.2026) a poplatcích za přímé přenosy (17.02.2026).
16.04.2026Průmyslová cena elektřinyEU povolení (SA.120495). Platí pro odvětví uvedená v části 1 přílohy KUEBLL, dle směrnice BMWE 91, tedy odvětví a dílčí odvětví. Investovat nejméně 50 % % poskytnutého objemu do 48 měsíců zpět, energetické úložné systémy musí být výslovně uvedeny. % Bonus 10 % v případě, že 80 % % závazku bude investováno do flexibility poptávky.
29.07.2026EEG-Novela 2027Rozhodnutí vlády, BT-Drs. 21/7867: Povinnost přímé marketingu pro nové instalace (postupné zavedení), trvalé omezení přívodu na 50 % pro budoucí solární panely s výkonem pod 100 kW, dvoustranné diferenční smlouvy od 100 kW. Ještě není rozhodnuto, plánováno od 1.1.2027. Domácí spotřeba s bateriemi nabývá na významu.
06.08.2026Návrh stanovení AgNesCena kapacity se vztahuje na objednanou kapacitu; nedochází k žádnému následnému přiznávání atypických kapacit. Nové síťově propojené úložiště budou od roku 2029 platit poplatek za kapacitu (odhad BNetzA: 4–7 €/kW a rok), nikoli poplatek za práci. § 118-Zprostředkování nových projektů pouze při rozhodnutí o investici před oznámením stanovení poplatku.
01.10.2026Stanovení MiSpeLHybridní skladování energie (elektroenergické a síťové proudy) bez ztráty podpory EEG podle § 19 odst. 3b EEG; do 30.09.2027 se to provádí se souhlasem provozovatelů sítí a měřicích stanic.
31.12.2026§118 – Datum prokladení (návrh)Poslední den pro konečné rozhodnutí o investici s cílem zajistit dvacetileté osvobození podle §118 odst. 6 EnWG; oznámení o rozhodnutí AgNes je plánováno na 1.1.2027.
01.01.2029Spuštění AgNesStromNEV je neplatné, platí nová systémová struktura poplatků za přepravu elektřiny. Přechodná sleva pro stávající uživatele do konce roku 2031 (projekt).
04.08.2029§ 118 – Lhůta pro IBNPoslední den uvedení do provozu pro 20leté zrušení příplatků za přepravu elektřiny, pokud je zpětně převedena do sítě (§118 odst. 6 EnWG).

Zdroj: BNetzA, návrh na zveřejnění AgNes z 06.08.2026 · BNetzA orientační data 16.01.2026 a 17.02.2026 · BNetzA/SMARD, 20.08.2026 · BGBl. 2025 I č. 161 · §11c EnWG · §35 BauGB · BT-Drs. 21/7867 · BMWE, tisková zpráva ze dne 16.4.2026 · BNetzA, stanovisko MiSpeL

05 – Investiční případ

Jak se z 200–300 tisíc eur hrubého příjmu stane čistý zisk FTM ve výši 145–245 tisíc eur?

Výnosy z více použití nejsou hrubým výnosem. Předtím, než se do investičního případu promítnou čisté výnosy, musí být odečteny marketingové náklady a fixní provozní náklady.

Hrubé příjmy FTM na MW/rok (FCR + aFRR + mFRR + Arbitráž) 200–300 tis. €
− OPEX včetně marketingu (provize pro agregátora, údržba, pojištění, trafostanice, monitoring) −55 tis. €
FTM-Čistá hodnota pro MW/rok 145–245 tis. €

Bruttopotravba FTM 200–300 k€/MW/rok a OPEX kolem 55 k€/MW/rok včetně marketingu: Referenční hodnoty společnosti CUBE CONCEPTS pro multiuse FTM (FCR, aFRR, mFRR, Arbitrage). Pro srovnání: Podle ISEA Battery Revenue Index byl přeshraniční potenciál tržeb jednoho dvouhodinového úložiště v roce 2025 přibližně 259 000 €/MW (v roce 2024: přibližně 309 000 €/MW). Konkrétní výnosy závisí výrazně od lokality, marketera a fáze trhu; vyžaduje se lokalizovaná modelace. Zdroj: Index příjmů z baterií ISEA, podle pv magazine 23.01.2026.

Porovnávací účetní výkazy společnosti KPMG – stacionární bateriový systém

Přehledové předpoklady zjednodušené kalkulace: 10 MW BESS, 4hodinový profil (40 MWh), 2 plné cykly denně, prodej 200 €/MWh, nákup 140 €/MWh, % marketingové náklady 100 €/MWh, WACC 6 % (real), investice 250 €/kWh (LFP), 360 €/kWh (ZnBr), 275 €/kWh (NIB), životnost 14, 25 a 10 let. Srovnání tří technologií s různým účinkem.

10,5 %

IRR LFP

NPV 2.802 tisíc EUR · nejvyšší IRR

9,5 %

IRR ZnBr

NPV 5.076 kEUR · nejvyšší NPV

110

LCOS LFP €/MWh

Minimální měřítko pro cyklus

104

LCOS ZnBr €/MWh

Nejnižší LCOS

Zdroj: KPMG AG Wirtschaftsprüfungsgesellschaft, „Investiční případ: Stacionární bateriový systém“, únor 2026 (obr. 5, 7, 9 a 10, s. 18–21). LFP: NPV 2 802 kEUR, IRR 10,5 %. ZnBr: NPV 5 076 kEUR, IRR 9,5 %. NIB (batérie s ióny sodíku): NPV 601 kEUR, IRR 7,2 %. Hodnoty (nevykládané) projektové účetní závěrky; konkrétní projekty se mohou výrazně lišit.

CAPEX-šířky pásma 2026

Velikost zařízeníKonfiguraceŠířka pásma CAPEX€/kWh
1 MW2 MWh, 2hodinový profil~500.000 €~250 €/kWh
5 MW10 MWh, 2h profil1,75–2,0 mil. €175–200 €/kWh
10 MW20 MWh, 2h profil3,5–4,0 mil. €175–200 €/kWh

Referenční hodnoty CUBE CONCEPTS (projektová zkušenost 2025/2026), hotové řešení, orientační. Pro srovnání: Porovnávací kalkulace společnosti KPMG stanovuje cenu 250 €/kWh pro LFP (10 MW / 40 MWh).

Program investic – daňové nástroje v letech 2025–2027

Pro nákupy BESS mezi 1.7.2025 a 31.12.2027 platí degressive afa z investičního programu „Investiční okamžitý program“. Je kombinovatelná se stávající zvláštní afou podle §7g EStG, jejíž oblast působnosti je užší:

  • 1. Klesající odpisy až do 30 % % v prvním roce (§7 odst. 2 EStG) – pro všechny podniky bez ohledu na velikost. Konkrétně: až trojnásobek lineárního odpisového limitu, maximálně 30 % pořizovací ceny ročně; v následujících letech na zbývající účetní hodnotu.
  • 2. Sonder-AfA §7g odst. 5 EStG do 40 % rozloženo na dobu až 5 let – pouze pro podniky s předchozím ročním ziskem do 200 000 € (jednotná hranice zisku od JStG 2020, §7g odst. 6 bod 1 EStG).

Co to znamená pro průmyslové podniky? střední podniky a velký průmysl typicky nad hranicí zisku 200 000 EUR využívají pouze degresivní odpis (30 % v prvním roce). Kombinace s 70 prvním % ročníkem odpočtu platí pouze v případě, že podnik splňuje limity zisku. Doporučuje se daňové individuální posouzení případu.

BESS je kvalifikována jako movitá věc investičního majetku. Zdroj: Bundesgesetzblatt (BGBl.) 2025 I č. 161 ze dne 18.7.2025; §7 odst. 2 EStG; §7g odst. 5 v spojení s §6 EStG. Informace jsou poskytovány pro informační účely; nejedná se o daňové poradenství. Více o programu okamžitých investic (průvodce pro fotovoltaické systémy) →

06 – Profily lokalit

Jaká skladba příjmů se hodí k jakému profilu lokality?

Víceúčelové využití není jednotná strategie. To, co je ekonomicky smysluplné, závisí na připojení k síti, profilu zatížení, FVE a horizontu plánování.

Lokalita s problémem špičkového zatížení

Platba za výkon služby se řídí nejvyšší částkou za čtvrt hodiny v účetním roce: jedna jediná jednotka určuje výši nákladů na výkon služeb po celý rok. Každý kilowatthodina získaný na vrcholu zatížení má bezprostřední, měřitelný význam. BTM přijde první – dodal FTM.

Místo bez problémů s přetěžováním

Volná kapacita připojení k síti je vstupenkou na trhy s regulační energií. Bez tlaku špiček zatížení je FTM okamžitě nejsilnější pákou. FTM přijde první – BTM pokračuje v fázi III.

Profil 1 – Energeticky náročná výroba s výkyvy v poptávce

Primární: Odbourávání špiček (BTM)

§ 19 odst. 2 věta 1 StromNEV (do roku 2028) jako páka · FCR doplňkově od velikosti systému 1 MW · připojení většinou na střední napětí

Profil 2 – Průmysl s podstatným připojením k síti

Primární: aFRR + mFRR + Arbitráž (FTM)

200 000–300 000 €/MW/rok FTM potenciál výnosnosti · BTM vlastní spotřeba v fázi III – volná kapacita připojení je vstupenkou

Profil 3 – Fotovoltaické zařízení s možností využití MiSpeL

Primární: Vlastní spotřeba + Peak Shaving (BTM)

Od MiSpeL (okt. 2026): kombinace BTM + FTM, hybridní provoz bez ztráty EEG podle § 19 odst. 3b EEG

Profil 4 – KUEBLL sektor s oprávněním ISP

BESS jako reinvestice ISP

Povinnost reinvestování při ceně průmyslového proudu: energetické úložiště lze započítat, realizace a financování třetími stranami jsou přípustné, tedy i v případě energetických úložišť Contracting

07 – Obchodní modely

Koupě vs. Contracting – rozhodnutí o investičním stylu a rozdělení výnosů

Oba modely lze při průmyslovém ceně elektřiny považovat za investici do energetických úložišť; podle BAFA může opatření financovat i třetí strana. Co se liší, je struktura smlouvy – nikoli technika.

AspektBESS Contracting (CPFS)BESS Kauf
Kapitálové výdaje zákazníka0 €plná investice (CAPEX-Backbone)
Vykupte si zákazníka25 % čistých tržeb od prvního dne100 % všech výnosů a úspor
Osvoboďte CUBE75 % čistých tržeb0 %
RozvahaMožné i bez vyrovnání (kontrola podle IFRS 16)On-Balance
Struktura smlouvySmlouva o poskytování služeb a podílu na ziskuKupní smlouva + servisní smlouva
Reinvestice ceny průmyslového proudu✓ použitelné: realizace třetími stranami (návod BAFA, kapitola 3.5)✓ možné uplatnit: vlastní nákup
Vlastnictví hardwaruKOSTKAZákazník

Oba modely vycházejí ze stejného základu: volba hardware bez ohledu na výrobce, stejná kalkulace otevřeného kódu CUBE, stejná řídicí logika. Co se liší, je struktura smlouvy – nikoli technologie. Oba modely lze při průmyslovém tarifu využít jako investici do energetických úložišť.

08 – Jak se multi-use dostává do obchodního modelu

Multi-Use začíná ne u zásobníku, ale u nevyužité rezervní kapacity napájení.

Každé průmyslové centrum platí za rezervovanou přípojnou kapacitu – cenu za výkon, základní poplatek a příspěvek za provozní náklady. Podle zkušeností společnosti CUBE CONCEPTS většina center využívá pouze 30–50 z % nich. CPFS z této tiché rezervy vytváří zdroj příjmů – bez vlastních investic, bez rizika hardware, s 25% podílem na % zisku od prvního dne.

Připojená rezerva
kapacita

dnes 30–50 % nevyužito

→

Bateriové úložiště energie pro více použití

FTM + BTM na jednom aktivu

→

Výnosová zásoba

200–300 tis. €/MW/rok brutto

Většina poskytovatelů se ptá: „Kolik můžete investovat?“ nebo „Jak velká je plocha střechy vašeho domu?“ My se ptáme: Kolik z vaší rezervované, již zaplacené kapacity připojení k síti dnes zůstává nevyužita? Multifunkční úložiště využívá právě tuto rezervu bez nutnosti podávat žádosti o dodatečnou kapacitu. To je skutečný výhodou: v roce 2025 bylo v distribuční síti schváleno pouze 8 % žádostí o připojení bateriových úložišť (BNetzA/SMARD).

09 – Co nás odlišuje

Tři body, které odlišují CUBE CONCEPTS od výrobců hardwaru a poskytovatelů služeb v rámci utility-scale

Německý trh s bateriovými systémy se zhruba dělí na dva tábory: výrobce hardwaru, kteří prodávají svou vlastní technologii, a poskytovatele velkých systémů pro energetické společnosti, kteří dodávají investičním fondům. CUBE CONCEPTS není ani jedno.

01
Nezávislý na výrobci

Pro každý projekt vyhledáváme nejméně 3 srovnávací nabídky. Žádný proprietární systém ani uzavření se výrobcem. Výběr hardwaru vychází z aktuální poptávky, nikoli z katalogového skladového inventáře.

Výrobci hardware jsou vlastníky své technologie – to je jejich obchodní model.

02
Otevřená kniha před uzavřením smlouvy

Dokonalá transparentnost nákladů před podpisem: CAPEX, OPEX, logika sdílení zisku, marketingové náklady. Žádná pevná cena bez rozpadu. Vidíte, co kupujete.

Nabídky s pevnou cenou bez rozpadu jsou na trhu běžné.

03
0 € kapitálových výdajů + 25 % podíl na zisku %

CPFS Contracting pro zákazníky C&I: žádné vlastní investice, žádné riziko spojené s hardwarem, 25 % % čistého tržeb od prvního dne k zákazníkovi – CUBE 75 %. V případě průmyslového proudu lze paměť považovat za reinvestici, i když ji CUBE financuje.

Poskytovatelé služeb na úrovni podniků obvykle prodávají své služby investičním fondům – nikoli průmyslovým podnikům.

Na základě více než 150 realizovaných energetických projektů po celé Evropě (především fotovoltaika). Průměrná cena elektřiny pro průmysl: Směrnice ze dne 27.04.2026 · Informace o opatřeních pro dekarbonizaci podle zákona BAFA, kapitola 3.5 · CISAF č. 121–122.

10 – Regulativní páky 2026/2027

Šest pákových sil, které změní víceúčelové hospodářství v letech 2026/2027

Multi-use není přirozeným zákonem, ale výsledkem současné regulace. Tyto šest klíčových prvků jsou nejdůležitější – a působí nejen izolovaně, ale jako koordinovaná změna směru.

§ 118 odst. 6 EnWG

Uvolnění pro zpětně dodávaný elektřinu

20 let osvobození od poplatků za elektřinu v případě zpětného přívodu; od prosince 2025 i v případě částečného zpětného přívodu. Zprovoznění do 4. srpna 2029, podle návrhu AgNes investiční rozhodnutí před 1. lednem 2027.

§ 19 odst. 2 věta 1 StromNEV / AgNes

Atypik-Privileg → AgNes 2029

Do 31.12.2028: Slevy až 80 %%, pokud maximální zatížení v časových obdobích s nejvyšší zátěží výrazně nepřekročí roční maximální zatížení. Od 01.01.2029 podle návrhu AgNes: žádné následování atypických kapacit, cena za kapacitu se stanoví na objednanou kapacitu, s odkazem na cenu za 2 až 3,5krát vyšší pracovní náplň. Slevy budou možné pouze v souvislosti se systémovou flexibilitou, například pomocí paměti.

MiSpeL od října 2026

Hybridní úložiště bez ztráty EEG

Integrace trhů pro skladování a nabíjecí body: simultánní provoz EEG a marketing FTM bez ztráty EEG podpory podle § 19 odst. 3b EEG. Solární zařízení mohou poprvé kombinovat arbitraci a dodávky EEG.

Novela EEG z roku 2027 (vládní návrh)

Přímá marketingová komunikace pro nové investice

Podle BT-Drs. 21/7867: Povinnost přímé marketingu pro nové instalace (postupné), trvalé omezení přívodu na 50 % pro budoucí fotovoltaické systémy s výkonem do 100 kW, dvoustrané diferenční smlouvy od 100 kW. Ještě není rozhodnuto, plánováno od 1.1.2027. S bateriemi lze využít více fotovoltaického proudu vlastními prostředky namísto omezeného přívodu.

Průměrná cena elektřiny pro průmysl (schváleno 16.04.2026)

Povinnost reinvestování

Nejméně 50 % procent poskytnutého objemu v rámci opatření ke snížení nákladů na energetický systém během 48 měsíců; energetické úložiště je výslovně uvedeno. Oprávněni: KUEBLL-částní seznam 1, podle BMWE 91 sektorů a dílčích sektorů. Třetí osoba může realizovat a financovat opatření, BESS Contracting je tedy možné realizovat bez kapitálových nákladů na zákazníky.

Novela EnWG a BauGB pro prosinec 2025

§ 11c EnWG + § 35 BauGB

§11c EnWG od 23.12.2025: Speciální energetické úložiště jsou v převažujícím veřejném zájmu a mají přednost při posuzování ochrany. §35 odst. 1 č. 11 BauGB: Bateriová úložiště jsou v prostorově-funkčním souvislosti s existující EE instalací privilegiovaná v terénu, č. 12 upravuje větší úložiště v blízkosti rozvodných sítí.

Zdroj: § 118 odst. 6 EnWG · § 19 odst. 2 StromNEV · BNetzA, návrh na zveřejnění AgNes z 06.08.2026 · BNetzA, stanovisko MiSpeL · BT-Drs. 21/7867 · Směrnice o cenách průmyslového proudu ze dne 27.4.2026 · §11c EnWG · §35 stavebního zákona

11 – Kdo prodává na trhu

Marketing Multi-use FTM funguje prostřednictvím předběžně kvalifikovaných poskytovatelů regulovaných rezerv

Regulovaná energie mohou dodávat pouze poskytovatelé, kteří jsou předem kvalifikováni u provozovatelů přenosových sítí (Balance Service Provider, BSP). Průmyslové úložiště jsou proto obvykle uváděny na trh prostřednictvím takového poskytovatele, který zároveň působí na spotovém trhu.

Průmyslové BESS

Řídicí jednotka CUBE-EfficiencyUnit

→

Vertikálně integrovaný agregátor

BSP prekvalifikace + obchodní algoritmy

→

Multi-Markt paralel

Regulační energie + EPEX-Spot

Podle seznamu dodavatelů provozovatelů přenosových sítí (stav k 8.7.2026) je v Německu 44 společností předkvalifikováno pro rezervní režim. Nejvýznamnější agregátory provozují vlastní obchodní algoritmy, jsou také předkvalifikovány (místo toho, aby využili prostředníky) a paralelně se zabývají trhy Day-Ahead, Intraday Continuous a regulovaného energetického trhu. Tato vertikální integrace rozhoduje o rozdílu v příjmech: Ty, kteří vlastní vlastní software, provozují vlastní datový soubor a jsou přímo propojeni s provozovateli přenosových sítí, dosahují lepší výkonnosti ve srovnání s průměrnými účastníky trhu.

Standard CUBE-CONCEPTS vyžaduje vertikálně integrovaný agregátor s předběžnou kvalifikací podle BSP, vlastními obchodními algoritmy a prokázanou optimalizací pro více trhů. Čistá hardwarová struktura prodejní sítě bez předběžné kvalifikace nebo bez vlastní obchodní softwarové platformy nedosahuje této úrovně.

Zdroj: Provozovatelé přenosové sítě, regelleistung.netSeznam poskytovatelů (stav 08.07.2026) a podmínky PQ podle směrnice EU SO GL

12 – Bezpečnost a požární ochrana

Co znamená Multi-Use v kontextu bezpečnosti

Multi-Use zvyšuje frekvenci cyklů, ale ne bezpečnostní požadavky – tyto jsou u stacionárních LFP baterií technologicky nezávislé na provozním režimu.

Tepelná stabilita

LFP články (lithium-železo-fosfátové) neobsahují kobalt a jsou tepelně stabilnější než jiné lithium-iontové chemie. Standard pro stacionární průmyslové úložiště.

Protipožární opatření certifikovaná VdS

Standardizované systémy hašení požáru, přepěťová ochrana a řízení teploty v uzavřených kontejnerových řešeních s definovaným stupněm krytí IP.

Normově správná integrace sítě

VDE-AR-N 4110/4120 (střední a vysokonapěťová), IEC 62933-5-2 (bezpečnost bateriových systémů), redundantní BMS architektura, ochrana proti blesku IEC 62305.

Řídicí systém s více funkcemi nemá vliv na bezpečnostní hardware – BMS, poplašné a hasicí systémy jsou nezávislé na provozním režimu. Systém FCR a systém s více funkcemi splňují stejné bezpečnostní požadavky.

13 – Definice pojmu

Multifunkční je to ne multifunkční – proč je ekonomicky rozhodující rozlišování

Na německém trhu s BESS (Battery Energy Storage Systems) se tyto termíny často používají zaměnitelně. Ve skutečnosti popisují odlišné výnosové struktury s různými ekonomickými důsledky.

Multi-tržní

FTM marketingový balíček (Front-of-the-Meter)

  • Day-Ahead-Handel – Nabídky pro následující den
  • Intradenní kontinuální – krátkodobé výkyvy cen, časový úsek 5 minut
  • FCR (Primární regulace výkonu) – ~0,3 celých cyklů/den
  • aFRR + mFRR – Sekundární/minutová záloha
  • Záporné spotové ceny – Arbitráž při nabíjení v nadměrných hodinách

Pouze optimalizace pro FTM – paměť je umístěna na veřejném síti před reklamním zobrazovacím panelem.

Víceúčelový

FTM + BTM na stejném majetku

  • Vícekanálové výnosy napříč trhy – FCR, aFRR, mFRR, Spot, Intraday
  • Odběr špiček (BTM) – proti ceně za výkon
  • § 19 Atypické / Optimalizace AgNes – Snižování poplatků za přepravu
  • Optimalizace vlastní spotřeby – s nebo bez fotovoltaické elektrárny
  • USV / Ostrovní provoz – Bezpečnost dodávek
  • Kolokace od MiSpeL – PV + BESS bez ztráty na EEG

Multi-Market PLUS BTM aplikace na jedné instalaci – to je ekonomický jádro konceptu Multi-Use.

Multi-Market je tedy částí Multi-Use. Ten, kdo provozuje čistý Multi-Marketový sklad, nechává spínač BTM nepoužitý – Peak Shaving, §19/AgNes Optimization a vlastní spotřeba nejsou v tom zahrnuty. Rozdíl mezi Multi-Marketem a Multi-Use je přesně BTM stack: významný pro průmyslové lokality s špičkovou spotřebou, regulačním poplatkem za provoz síťového zařízení nebo solárními panely.

14 – Cena elektřiny pro průmysl v roce 2026

Cena elektřiny pro průmysl: Jak firmy splňují povinnost reinvestic do bateriových systémů

Evropská komise schválila 16.4.2026 tarif pro průmysl (SA.120495). Výnos je podmíněn povinností opětovného investování podle rámce EU pro státní podporu CISAF: nejméně 50 % % poskytnuté částky musí být investováno do opatření snižujících náklady na energetický systém, přičemž energetické úložiště je výslovně zahrnuto.

Právomoc – KUEBLL částní seznam 1

Právomoci převzetí mají zařízení v Německu v odvětvích s vysokým rizikem přesunu (seznam 1 přílohy I KUEBLL), podle BMWE 91 v odvětvích a dílčích odvětvích s potenciálně zhruba 9 500 podniky, například v odvětvích oceli, chemikálií, hliníku, papíru a skla. Další odvětví mohou být přidány na základě rozhodnutí Evropské komise.

Výpočet – 50 % na 50 %

Podpora se poskytuje na polovinu přípustného spotřeby odběrného místa. Různice ceny činí v zásadě 50 % % referenční ceny (průměrná hodnota EEX-rokového futures base z předchozího roku); zbývající cena nesmí podléhat cílové ceně 5 ct/kWh. Pro rok 2026: referenční cena 8,744 ct/kWh, různice cena 3,744 ct/kWh, s bonusem kolem 4,1 ct/kWh. Období vyúčtování je od roku 2026 do roku 2028; žádost o rok 2026 se vrací zpět v roce 2027 k BAFA (termín 31. března 2027), výplata v následujícím roce.

Povinnost reinvestování – nejméně 50 %

Nejméně 50 % částek poskytnutých je do 48 měsíců (technicky podložené do 72) investovat do obnovitelných zdrojů energie (včetně nových PPAs), energetické účinnosti, flexibility na straně poptávky (např. energetické úložiště, elektrifikace, elektrolýzy, řízení spotřeby) nebo síťové infrastruktury. Akce musí být v Německu realizovány a nesmějí získat žádnou jinou podporu. „Investice do energetických úložišť“ je v směrnici výslovně uvedena.

Bonus za flexibilitu – +10 %

Kdokoli, kdo při podávání žádosti zaváže investovat alespoň 80 % % své investiční povinnosti do poptávkové flexibility, obdrží Bonus 10 % k základní částce odměny. K tomu je třeba investovat 75 % % této odměny do opatření na podporu dekarbonizace. Sklad baterií patří k flexibilitě: BAFA uvádí jako příklad energetický sklad, který snižuje špičkové zatížení, optimalizuje vlastní spotřebu fotovoltaických systémů nebo využívá rozdíly v cenách na trhu s elektřinou.

Jak společnost Contracting plní své povinnosti

V rámci programu BESS Contracting hradí plnou investici společnost CUBE CONCEPTS. To je přípustné: Podle směrnice a pokynů BAFA může třetí strana realizovat opatření „nejen v hmotné, ale také v finanční rovině“. Opatření nemusí být realizováno na požadované místo dodání, ale v Německu. Žadatel je však odpovědný za realizaci a předloží potvrzení a souhlas třetí strany. Na žádost BAFA předem potvrzuje, že opatření je způsobilé k úhrade.

Zdroj: Směrnice o ceně průmyslového proudu ze dne 27.4.2026, BAnz AT 06.05.2026 B1, čísla 3.1, 4.1, 4.4, 5.1, 5.3 · Informace o opatřeních na snižování emisí podle zákona o energetické účinnosti (BAFA), k 04.08.2026, kapitola 3.4–3.5 · BAFA, průmyslový tarif · BMWE, tisková zpráva ze dne 16.4.2026 · Evropská komise, CISAF, čísla 121–123 · KUEBLL Příloha I, částečný seznam 1

15 – Reference

150+ realizovaných energetických projektů po celé Evropě. ~100 MW BESS kapacity momentálně ve výstavbě.

Vybrané průmyslové společnosti, kterým společnost CUBE CONCEPTS realizovala energetická projekty dosud v oblasti fotovoltaiky. Skladovací baterie o kapacitě kolem 100 MW jsou v současné době ve výstavbě.

TI Automotive

Magna

Valeo

voestalpine

Tenneco

ITW

V přípravě na rok 2026

Průmyslové centrum Sachsen – 1 MW / 2 MWh BESS, 1.895 kWp fotovoltaický systém, modelování pro více účelů ve třech regulačních konfiguracích

Zobrazit modelování ↑

Projekt potrubí

Thermal Management Solutions DE Oberboihingen GmbH (WAHLER) – BESS Contracting v přípravě

Solární elektrárna je v provozu od léta 2025. Industriální skladovací zařízení v modelu Contracting- je třetím krokem strategie udržitelnosti. Výrobce vysoce kvalitní techniky pro regulaci teploty a termostaty. Generální ředitel Holger Kiebel: „Skladníky baterií jsou logickým dalším krokem.“

Přečíst si příspěvek na blogu →

16 – Časté dotazy

Multi-use BESS – odpovědi pro rozhodčí

Dvanáct nejčastěji kladených otázek týkajících se univerzálnosti, řídicí logiky, ekonomiky a regulací.

Náklady na jeden cyklus se vyplývají z investic, degradace a provozu za každou uloženou MWh; jako referenční veličina slouží LCOS, u LFP 110 €/MWh v porovnávací kalkulaci KPMG (únor 2026), při 2,1 procentním úbytku % kapacity ročně. Arbitrážní cyklus se vyplatí pouze v případě, že spread přesahuje tyto příslušné náklady; CUBE jej EfficiencyUnit provádí pouze při kladné marži. FCR je převážně odměňován za připravenost a způsobuje pouze kolem 0,3 cyklů za den.

Společnost CUBE CONCEPTS odhaduje potenciál hrubého výnosu v hodnotě 200 000–300 000 € na MW za rok z FCR, aFRR, mFRR a arbitráže, přičemž předpokládá provozní náklady ve výši přibližně 55 000 €. Podle ISEA Battery Revenue Index byl přeshraniční potenciál dvouhodinového úložiště v roce 2025 zhruba 259 000 €/MW, což je % o 16 % méně než v roce 2024. Pro PV instalaci to není nutné.

§ 118 odst. 6 EnWG osvobozuje zařízení, která budou provozována do 4. srpna 2029, od poplatků za přepravu elektřiny po dobu 20 let, pokud bude elektřina znovu přiváděna do sítě. Podle návrhu AgNes vypracovaného Agenturou pro regulaci energetického trhu dne 6. srpna 2026 to platí pouze pro nové projekty, pokud konečné investiční rozhodnutí nebude přijato před zveřejněním stanovení, plánováno na 1. leden 2027. U stávajícího připojení k síti společnost CUBE CONCEPTS očekává dobu uvedení do provozu v rozmezí 6–12 měsíců.

Ano – pokud je řízení v souladu s §19. CUBE EfficiencyUnit drží FCR-SoC (~50 %) a automaticky blokuje procesy nabíjení během okruhů HLZ. Obě zdroje příjmů fungují současně bez jakéhokoli manuálního zásahu.

Od stanovení MiSpeL dne 01.10.2026 lze provoz EEG a prodej FTM kombinovat přes stejný sklad bez ztráty EEG podpory. Solární zařízení mohou poprvé kombinovat arbitraci a přímý přenos EEG bez toho, aby museli dříve rozhodovat mezi alternativami „neboť nebo“. Do 30.09.2027 je pro to potřeba souhlas provozovatelů sítí a měřicích stanic.

CUBE EfficiencyUnit zaznamenává každý proces nabíjení a časový úsek relevantní pro HLZ pomocí časových značek. Roční přehled (termín: 30. června následujícího roku) lze přímo exportovat a archivovat tak, aby byl zabezpečen audit – není potřeba manuální evidence.

Víceúčelový znamená: Hardware podporuje více režimů technicky. Optimalizováno pro více použití znamená: Řídicí jednotka automaticky upřednostňuje příjmové kanály, dynamicky vypočítává prahové hodnoty cyklu a dokumentuje dodržování §19 bez manuálního zásahu. Klíčová je řídicí logika, nikoli hardware.

Ano. FTM-Multi-Use (FCR, aFRR, mFRR, Arbitrage) je plně nezávislý na PV. 200 000–300 000 € potenciálu výnosů FTM ročně vzniká výhradně díky tržním arbitrážím a regulované energii – bez jakéhokoli vlastního výroby.

Podle návrhu AgNes (BNetzA, GBK-25-01-1#3) budou průmysloví zákazníci od roku 2029 platit cenu za kapacitu podle ročně objednané kapacity; náklady na získání této informace jsou dvojnásobná až trojnásobná oproti ceně za práci; ztráty v době nejvyšší zátěže typických situací se tím eliminují. CUBE EfficiencyUnit udržuje připojení k síti pod úrovní objednané kapacity a může poskytnout flexibilitu pro případný nový speciální tarif bez nutnosti nové hardware nebo nového kontraktu.

LCOS (Levelized Cost of Storage) jsou diskontované celkové náklady na každou uloženou MWh za dobu životnosti: pro LFP 110 €/MWh, pro ZnBr 104 €/MWh (KPMG AG, únor 2026). Pro multi-use je LCOS minimální míra za cyklus: arbitrážní cyklus se vyplatí pouze v případě, že je rozdíl mezi cenami vyšší než ten. FCR se naopak převážně platí za připravenost.

Program investic (BGBl. 2025 I č. 161 ze dne 18.7.2025) umožňuje pro nákupy od 1.7.2025 do 31.12.2027 úlevu od daně z příjmů právnických osob. degressive AfA až do 30 % v prvním roce (§7 odst. 2 EStG) pro všechny společnosti. Stávající možnost kombinace je možná Sonderafa podle §7g odst. 5 EStG (do 40 % rozděleno na maximálně 5 let), omezená na Podniky s předchozím ročním ziskem do 200 000 €. Společně tvoří často citovaný 70 %%-ní odpočet z prvního roku – pouze 30 %%-ní odpočet platí pro střední a velké průmyslové podniky nad limitem zisku. BESS je kvalifikován jako hnací aktivum investičního majetku. Doporučuje se provést individuální daňovou kontrolu. Více informací: Program investic (podpora fotovoltaických zařízení) →

Dva mechanismy platí od 23.12.2025: (1) Podle §11c EnWG představují výstavba a provoz energetických úložišť nadřazený veřejný zájem a mají při posuzování ochrany předchůdkyním; pro akumulátory to platilo již od roku 2023. (2) Článek 35 odst. 1 body 11 a 12 stavebního zákona privilegovává bateriové úložiště v terénu: v prostorově-funkčním souvislosti s existující EE instalací (bod 11) nebo maximálně 200 m od přenosové soustavy resp. elektrárny od 50 MW (bod 12). Poznámka: Energy Sharing podle §42c EnWG (od 01.06.2026) je přístupný pouze společnostem typu SME, nikoli velkým podnikům.

17 – Další krok

Analýza multipotenciálního potenciálu – lokálně specifický přístup

§118 odst. 6 EnWG – lhůta do data stanoveného pro rozhodnutí o investici (AgNes-draft)
83 dnů
1. ledna 2027
Rozhodnutí o investici (projekt)
4. srpna 2029
Zapnutí §118
17–25 T€/měsíc
nepoužité hrubé potenciály výnosnosti při výkonu 1 MW

Odeslat svou nabídku. CUBE CONCEPTS kalkuluje BTM a FTM potenciály odděleně – na základě aktuálních tržních dat a návrhu AgNes pro stanovení cen ze dne 06.08.2026. Open-Book modelování ve třech regulačních konstelacích, zdarma, bez závazků.

Odeslat žádost – bezplatná analýza potenciálu →

Bez včasné investiční rozhodnutí platí pro nové úložiště od roku 2029 nový systém poplatků (AgNes návrh) · výpočetně 17.000–25.000 € hrubého tržeb za měsíc a MW

Poznámka k obsahu a aktuálnosti

Stav: 09.10.2026. Informace o AgNes podle návrhu nařízení ze dne 06.08.2026; konečné schválení je plánováno na konec roku 2026. Veškeré regulační údaje (CISAF, KUEBLL, AgNes, MiSpeL, §118 EnWG, EEG-Novelle 2027, Investitionssofortprogramm) vycházejí z dostupných zdrojů v době vypracování; určující faktory, právní předpisy a EU oznámení se mohou změnit. Daňové prohlášení není daňovou radou – individuální posouzení je nutné provést u daňového poradce. Informace o ekonomickém výnosu (FTM-výnosy, IRR, NPV, Payback) jsou pouze referenčními hodnotami trhu nebo srovnávacími výpočty společnosti KPMG a nepředstavují garantované výnosy. Vyžaduje se modelování specifické pro daný region.

Solární přístřešky - letecký pohled

Registrace newsletteru