Kolik stojí průmyslový sklad – a co přináší?
CAPEX, LCOS, IRR a amortizace – všechny ukazatele jsou transparentní, všechny předpoklady jsou srozumitelné. Kalkulace založená na vašich nákladech. Žádné závazky.
LFP na klíč
KPMG AG, únor 2026
Porovnávací účet KPMG
Standardní řešení CUBE CONCEPTS
CUBE investuje
§118: Investiční rozhodnutí podle návrhu AgNes před 1. lednem 2027 · Inbetriebnahme do 4. srpna 2029
01 – Struktur nákladů
Co jsou CAPEX a OPEX průmyslového úložiště energie?
Většina dodavatelů prodává buď hardware, nebo elektřinu. CUBE CONCEPTS staví systém za tím.
Celkové náklady průmyslového úložiště se skládají z jednorázových investičních nákladů (CAPEX) a běžných provozních nákladů (OPEX). Tato rozdělení je důležitá pro rozhodování o modelu, zpracování účetní závěrky a ekonomické kalkulace.
CAPEX – jednorázové investiční náklady
- ✓BESS hardware (baterie, střídač, kontejner)
- ✓Připojení k síti a žádost o připojení k síti
- ✓Plánování, inženýring, schválení
- ✓Instalace a uvedení do provozu
- ✓CUBE EfficiencyUnit (řídicí systém)
- ✓Prekvalifikace pro regulované energetické trhy
OPEX – Stálé provozní náklady
- ✓Údržba a prohlídka
- ✓Řízení provozu a monitoring
- ✓Připojení k trhu a podávání nabídek
- ✓Pojištění
- ✓Řízení degradace
- ✓Hlášení a dokumentace
Aktuální orientační hodnoty kapitálových výdajů (CAPEX) pro roky 2025/2026
Investiční náklady na skladovací systémy v posledních letech výrazně klesly, což zlepšilo jejich ekonomičnost (KPMG, únor 2026). Velké systémy navíc těží z efektů škály.
| Velikost | Orientační hodnota kapitálových výdajů (CAPEX) na klíč | GIK je kWh |
|---|---|---|
| 750 kW / 1.500 kWh | ~375.000 € | ~250 €/kWh |
| 1 MW / 2 MWh | ~500.000 € | ~250 €/kWh |
| 5 MW / 10 MWh | ~2.000.000 € | ~200 €/kWh |
| 10 MW / 40 MWh | ~7.000.000 € | ~175 €/kWh |
* Referenční hodnoty CUBE CONCEPTS (projektová zkušenost 2025/2026): přibližně 250 €/kWh až kolem 2 MWh, od 5 MWh díky škálovacímu efektu 175–200 €/kWh. Porovnávací výpočet společnosti KPMG (únor 2026) stanovuje 250 €/kWh pro LFP. Všechny hodnoty jsou orientační – nabídková soutěž nezávislá na výrobci s minimálně 3 nabídkami, hodnocena podle LCOS.
Samotný kapitálový výdaj (CAPEX) nic neříká o ekonomičnosti. Snímač CUBE BatterySizer vypočítává LCOS, IRR a amortizaci na základě skutečného zatížení.
Odeslat poslední zátěž02 – LCOS
Co je LCOS – a proč je to hlavní ukazatel porovnání?
LCOS (Levelized Cost of Storage) shrnuje všechny náklady na skladování za dobu jeho životnosti a vypočítává je na základě každé uložené MWh energie. Díky tomu lze technologie porovnávat spravedlivě.
LCOS referenční hodnota
110 €/MWh
LFP-bateriové úložiště · KPMG AG, únor 2026
Klíčovým měřítkem porovnání – nikoli kupní cena.
Vzorec LCOS: LCOS = Ceny všech nákladů během životnosti (investice, provoz, proud nabíjení) ÷ Cena vyvedených energetických jednotek. Důležitými veličinami jsou celkové cykly, degradace (LFP: 2,1 %/rok), životnost (LFP: 14 let), efektivita a kapitálové náklady (WACC).
Porovnání technologií podle KPMG AG, únor 2026
| Klíčové číslo | LFP Standardní | ZnBr | NI (baterie s ionty sodíku) |
|---|---|---|---|
| LCOS (EUR / MWh) | 110 | 104 | 127 |
| IRR | 10,5 % | 9,5 % | 7,2 % |
| NPV (referenční případ, tis. EUR) | 2.802 | 5.076 | 601 |
| Degradace / rok | 2,1 % | 0,3 % | 3,0 % |
| Životnost | 14 let | 25 let | 10 let |
| AC-AC účinnost | 87 % | 81 % | 85 % |
| Investice (€/kWh) | 250 | 360 | 275 |
* KPMG AG, investiční případ: bateriový sklad, únor 2026. Strany 15–21. Referenční případ: 10 MW / 40 MWh, 2 VZ/den, WACC 6 % (real), projektově orientovaný (unlevered). Indikativní.
LFP – lithiový fosfát železa
Nejvyšší IRR ve srovnávací kalkulaci společnosti KPMG (10,5 %%) u LCOS je těsně nad ZnBr. Vysoká odolnost proti cyklům (až 10 000 cyklů podle údajů společnosti KPMG/výrobce), nízká degradace (2,1 %/rok), termicky stabilní. Standardní technologie pro průmyslové úložiště od 750 kW.
ZnBr – zinkbromid
Nejnižší LCOS v porovnávací kalkulaci (104 €/MWh), určený pro období od čtyř do dvanácti hodin. Podle KPMG bez rizika požáru, možnost instalace i v halách. Nejnižší degradace (0,3 %/rok), nejvyšší NPV. Příhodné pro arbitraci a vlastní spotřebu.
NIB (baterie s iónovými částicemi) – stav pozorování
Vývojová technologie, v současné době LCOS 127 €/MWh; podle KPMG by mohla v střednědobém horizontu dosáhnout podobného profilu jako LFP. V roce 2026 ještě nebude standardním produktem pro průmyslové baterie typu VRLA. CUBE CONCEPTS aktivně sleduje vývoj trhu a při nezávislé nabídkové řízení s minimálně třemi nabídkami hodnotí LCOS.
03 – Return on Investment a amortizace
Kdy se vyplatí investovat do průmyslového skladu – a co říká k tomu společnost KPMG?
Společnost KPMG v únoru 2026 zveřejnila investiční případ pro stacionární velkokapacitní bateriové úložiště. V zjednodušené porovnávací kalkulaci (10 MW / 40 MWh, čistý arbitrace, WACC 6 %) všechny tři technologie dosahují kladného kapitálového hodnocení; LFP dosahuje nejvyššího IRR.
10,5 %
IRR
Porovnávací účet LFP a KPMG pro 10 MW
2.802
ČWÚ v tis. EUR
Referenční případ LFP 10 MW
2–4
Počet let amortizace
Standardní řešení CUBE CONCEPTS, víceúčelové řešení 1 MW
Hodnota 1 – FTM trh
200.000–300.000 €
Celkové příjmy FTM / MW / rok · Referenční hodnota CUBE CONCEPTS
FCR + aFRR + Spotarbitrage, mFRR jako doplňkový kanál. aFRR byl v roce 2025 nejvýkonnějším kanálem; příjmy z výkonnosti v rámci aFRR vzrostly o 39 % (Index příjmů od baterií ISEA). Výnosy FTM amortizují systém.
Čistý zisk FTM po odečtení provozních nákladů (OPEX)
145.000–245.000 €
Čisté tržní výnosy / MW / rok po odečtení provozních nákladů (OPEX)
FTM-brutto (200–300 tisíc) minus OPEX (55 000 € ročně/MW) = čistý tržní výnos. V BESS Contracting: Jejich podíl = 25 % = kolem 36 000–61 000 € ročně/MW. V nákupu: 100 % u vás.
Hodnota klíče 2 – BTM: Snižování energetických nákladů
Špičkové holení – snižuje odměnu za výkon práce omezováním špičkových nákladů. §19 odst. 2 pododstavec 1 Atypik – Snížení poplatků za provozování sítě do 31.12.2028 (poslední lhůta pro podání žádosti: 30. září 2028). AgNes od 1. 1. 2029 – podle návrhu kapacitní cena se rovná objednané kapacitě, přičemž tato částka je o 2 až 3,5krát vyšší než pracovní cena; kapacita si udržuje tuto částku (BNetzA, GBK-25-01-1#3). Optimalizace vlastní spotřeby u existujícího PV (od MiSpeL, říjen 2026: FTM+BTM simultánně). Nekvantifikováno samostatně – závisí na poloze, modelováno v BatterySizeru.
Výhoda za provozní poplatky §118 – Investiční rozhodnutí před 1.1.2027 (projekt), IBN do 4.8.2029
20 let osvobození od síťových poplatků
§ 118 odst. 6 EnWG: Zrušení poplatku za elektřinu při připojení k síti, pokud se elektřina opět přepravuje – výhodou pro spotřebitele, nikoli příjmem z trhu. Podle návrhu AgNes pouze při rozhodnutí o investici před oznámením stanovení (plánováno na 1. ledna 2027); bez zrušení poplatku budou od roku 2029 platit nové úložiště poplatky za kapacitu (odhad BNetzA 4–7 €/kW a rok). Plánování pro připojení stávajících zařízení: 6–12 měsíců. Nové připojení představují problém: v distribuční síti bylo v roce 2025 pouze 8 % žádostí o připojení bateriových úložišť (BNetzA/SMARD).
20 let
Rozhodnutí o investicích před 1.1.2027 (důvodový posudek), IBN do 4.8.2029
0 let
Přesunutý termín – žádná výhoda, od roku 2029 nová poplatek za uložení dat
Praktický příklad – anonymizovaný
Zpožděná nákladová hodnota: 1 MW průmyslový akumulátor
ušlých za měsíc
pokud lhůta uplyne
po 1 roce od data platnosti
* CUBE CONCEPTS, anonymizovaný příklad praxe v oblasti C&I (hrubý výnos kolem 240 000 €/MW/rok) · §118: Návrh AgNes na zápis ze dne 06.08.2026
§118: Investiční rozhodnutí podle návrhu AgNes před 1. lednem 2027 – Plánování trvá 6–12 měsíců. V současné době kalkulujeme váš časový plán.
Prověřit plán →04 – Modely a možnosti investic
Který model odpovídá vaší investiční strategii?
Vaše rozhodnutí o modelu uděláte po kalkulaci na základě otevřených informací – nikoli předem. CUBE CONCEPTS nedoporučuje předem určit model: správná volba vyplývá z vašich údajů.
| Kritérium | BESS Contracting → | BESS Koupit |
|---|---|---|
| Kapitálové výdaje | 0 € – CUBE plně hradí investici | Jednorázová investice (GIK ~250 €/kWh) |
| Rozvaha | Možné i bez vyrovnání · Kontrola podle IFRS 16 | On-Balance · Aktivace jako aktiva v podílovém fondu |
| Kontrola výnosů | Open-Book · 25 % podíl na zisku z čistého tržeb po úhradě provozních nákladů | 100 % FTM výnosů + BTM úspory pro vlastníka |
| Vlastnictví | CUBE CONCEPTS – Přechod k amortizaci je možný | Od IBN k kupujícímu |
| Provoz FTM | CUBE EfficiencyUnit plně automatický | CUBE jako volitelný O&M partner |
| Reinvestice ISP | ✅ použitelné: realizace třetími stranami (návod DPA, kapitola 3.5) | ✅ odbitná položka: vlastní investice |
| Ekonomická efektivita | Roční příspěvek FTM: kolem 36 000–61 000 €/MW (25 % čistých) plus 100 % BTM úspor – IRR se nepoužije (CAPEX = 0) | Amortizace 2–4 roky (standardní hodnota CUBE CONCEPTS) · Referenční studie KPMG LFP 10 MW: IRR 10,5 %, NPV 2.802 kEUR |
BESS Contracting – 0 € investic pro vás →
Nabízejí plochu a připojení k síti – společnost CUBE CONCEPTS plně hradí investice, instalaci a provoz. Jejich podíl na tržbách: 25% % z čistých tržeb po OPEX = kolem 36 000–61 000 €/MW/rok. Úspory v rámci BTM (peak shaving, §19, AgNes) patří k % vám – nejsou rozděleny. Žádné CAPEX, možné bez ohledu na bilanci (audit podle IFRS 16).
Investice do BESS – plná návratnost u vás →
Investujete jednorázově – veškeré výnosy z FTM a úspory z BTM patří vám od IBN. Amortizace 2–4 roky (standardní hodnota CUBE CONCEPTS); KPMG reference pro LFP: IRR 10,5 %, NPV 2.802 kEUR. Nezávisle na výrobci, minimálně 3 nabídky, hodnoceno pomocí LCOS.
✅ Obě modely lze při výrobním provozu využít jako investici – i BESS Contracting (0 € CAPEX)
Směrnice o cenách průmyslového proudu výslovně uvádí „investice do energetických úložišť“ (č. 4.1, založená na CISAF č. 121–122). Při nákupu BESS investujete sami; v rámci BESS Contracting opatření CUBE CONCEPTS realizuje jako třetí strana a financuje ji. To je podle BAFA přípustné „nejen z hlediska obsahového, ale také finančního“; odpovědností zůstává žadatel.
Žádná možnost sama o sobě není lepší. Vaše správná volba vyplývá z vaší kalkulace – zdarma, transparentně a bez závazků.
Spustit kalkulaci s otevřeným seznamem →05 – Průměrná cena elektřiny v průmyslu
BESS jako protihodnota za cenu průmyslového proudu – co to konkrétně znamená?
Cena průmyslového proudu (rok výpočtu 2026–2028) uvolňuje podniky z odvětví uvedených v části KUEBLL 1 na 50 % jejich spotřeby; v roce 2026 o 3,744 ct/kWh, s bonusem flexibility přibližně 4,1 ct/kWh. Podmínkou je, že nejméně 50 % poskytnutého objemu bude během 48 měsíců investováno do opatření snižujících náklady na energetický systém.
Základní odměna – 50 % reinvestic
Směrnice výslovně uvádí „investice do energetických úložišť“. Rovněž v případě programu BESS Contracting bez CAPEX příjemci podpory je tato opatření uznatelná: podle BAFA ji může realizovat třetí strana, „nejen v hmotné, ale také v finanční rovině“.
Bonus za flexibilitu – +10 % pomoci
Kdokoli, kdo se zaváže investovat nejméně 80 % % investiční povinnosti do poptávkové flexibility, získává 10 % bonusů k základní částce příspěvku; 75 % procent bonusu musí být investováno do dekarbonizace. Bateriový sklad patří k flexibilitě, podle BAFA například ke snížení špičkových poptávek nebo k využívání cenových rozdílů na spotovém trhu.
Důležité: Opatření mohou provádět i třetí strany, například Contracting poskytovatelé internetových služeb nebo energetičtí poskytovatelé; odpovědností zůstává žadatel (směrnice č. 4.1), Informace o opatřeních pro dekarbonizaci podle zákona BAFA, kapitola 3.5). Na žádost BAFA předem potvrzuje, zda je opatření způsobilé k úhradě. Celý ISP analyzátor naleznete na Bateriové úložiště jako protizáruka ISP →
Zdroje: Směrnice o cenách průmyslového proudu ze dne 27.4.2026 (BAnz AT 06.05.2026 B1) · BAFA · CISAF čísla 121–123 · KUEBLL (Evropská komise)
Reference
Realizované projekty na stejném základě
Průmyslové společnosti Tier-1 z automobilového, ocelářského a průmyslového sektoru. Kompletní servis od analýzy lokalizace až po údržbu a provoz – energetické projekty v celé Evropě.
~100 MW
Kapacita bateriového úložiště
aktuálně ve výstavbě
200–300k
Potenciál výnosů FTM
€/MW/rok *
150+
realizované energetické projekty
celosvětově (předtím PV)
1
Poskytovatel kompletních služeb
od analýzy po O&M
Bateriové moduly – symbolický obrázek
Velkoobjemový sklad na kontejnery – symbolický obrázek
* Referenční hodnota CUBE CONCEPTS (brutto) · Obrázky: Symbolové obrázky
Všechny reference →Často kladené dotazy
Časté otázky ohledně nákladů na BESS, LCOS a ROI
Investiční náklady průmyslového úložiště (od 750 kW / 1.500 kWh) se liší v závislosti na technologii, kapacitě, umístění a nákladech na integraci. Obecný průměr: GIK ~250 €/kWh hotové řešení pro systémy s kapacitou do cca 2 MWh (CUBE CONCEPTS; srovnávací kalkulace KPMG rovněž stanovuje 250 €/kWh pro LFP). S BESS Contracting: 0 vlastních investic – CUBE hradí CAPEX a OPEX. Podíl na zisku: 25 % z čistého tržeb po OPEX. Přesné náklady stanoví CUBE BatterySizer na základě vašeho profilu spotřeby v rámci otevřené kalkulace.
LCOS (Levelized Cost of Storage) představuje diskontované celkové náklady na skladování za každou uloženou MWh během celého životního cyklu, včetně investic, provozu a degradace. Umožňuje spravedlivé srovnání technologií (LFP, ZnBr, NIB) a provozních strategií. Porovnávací kalkulace společnosti KPMG (únor 2026): ZnBr 104 €/MWh, LFP 110 €/MWh, NIB (batérie s ióny sodíkové) 127 €/MWh.
Doba amortizace závisí na struktuře výnosů, strategii provozu a finančním modelu. Pro nákup v provozu s více účely společnost CUBE CONCEPTS předpokládá statickou dobu 2–4 let. V porovnávací účetní závěrce společnosti KPMG (10 MW / 40 MWh, čistý arbitrace, únor 2026) dosahuje LFP IRR 10,5 % a NPV 2 802 kEUR; diskontované výnosové toky jsou pozitivní po devíti až deseti letech. Osvobození od daně §118 zlepšuje efektivitu provozu, ale podle návrhu AgNes předpokládá investiční rozhodnutí před 1. lednem 2027 a uvedení do provozu do 4. srpna 2029.
Společnost KPMG AG zveřejnila v únoru 2026 investiční případ „Stationary Battery Storage“. V něm technicky a ekonomicky porovnává lithiový fosfát (LFP), zinkovobromid (ZnBr) a sodíkové ióny (NIB). V zjednodušené porovnávací kalkulaci (10 MW / 40 MWh, dva plné cykly denně, WACC 6 %) dosahují všechny tři hodnoty kapitálu kladné: LFP s nejvyšším IRR (10,5 %), ZnBr s nejnižším LCOS (104 €/MWh) a nejvyšším NPV (5 076 kEUR). Pro případné nejasnosti KPMG doporučuje použít šíře pásma, například pomocí Monte Carlo simulace. Zdroj: KPMG AG, investiční případ: bateriový sklad, únor 2026.
§ 118 odst. 6 EnWG osvobozuje úložiště, která budou provozována do 4. srpna 2029, od poplatků za přepravu elektřiny po dobu 20 let, pokud bude elektřina znovu přiváděna do sítě. Podle návrhu AgNes vypracovaného Agenturou pro elektronické sítě a komunikace dne 6. srpna 2026 se toto osvobození vztahuje pouze na nové projekty, pokud konečné investiční rozhodnutí nebude přijato před zveřejněním stanovení, plánováno na 1. leden 2027. Tato osvobození představuje výhodu z hlediska nákladů, nikoli zisk z trhu a zlepšuje výnosnost po dobu 20 let; bez ní budou nové úložiště od roku 2029 platit poplatek za kapacitu (odhad AgNetzA 4–7 €/kW a rok).
CAPEX: jednorázová investice (hardware, síťové připojení, instalace, předběžná kvalifikace). OPEX: trvalá údržba (servis, monitoring, pojištění, připojení k trhu) – orientační cíl CUBE CONCEPTS ~55.000 €/rok/MW včetně marketingu. V rámci BESS plně Contracting hradí CUBE CONCEPTS obě tyto položky. V modelu nákupu: CUBE zůstává volitelným partnerem pro O&M.
V porovnávací účetní závěrce společnosti KPMG (únor 2026) má ZnBr nejnižší LCOS: 104 €/MWh, přičemž nejvyšší NPV (5 076 kEUR). LFP je na druhém místě s 110 €/MWh, ale dosahuje nejvyššího IRR (10,5 %%). NIB (sodíová iontová baterie) stojí 127 €/MWh a je v sledovací fázi. CUBE CONCEPTS hodnotí všechny možnosti v nezávislé nabídkové řízení s minimálně třemi nabídkami, přičemž LCOS je vyhodnocen.
Degradace LFP: 2,1 %/rok (KPMG AG, únor 2026). Tento údaj je explicitně zařazen do LCOS a IRR. Při 2,1 % ročně kapacita po asi deseti letech klesne na přibližně 80 %; podle KPMG je životnost typicky % dosažena kolem 70 ; u LFP po asi 14 letech po dvou plných cyklech za den. To významně ovlivňuje výpočet LCOS. Kalkulace na základě skutečných dat ukazuje průběh degradace po celou dobu trvání smlouvy – transparentně před uzavřením smlouvy.
Ano – výnosy z FTM (200 000–300 000 €/MW/rok hrubého zisku) a úspory z BTM (peak shaving, §19 odst. 2, ustanovení 1 až 31.12.2028 (poslední lhůta pro podání žádosti: 30. září 2028), AgNes od 1. ledna 2029) přispívají samostatně. §118 výrazně zlepšuje ekonomičnost, ale není podmínkou k tomu. Dokonale přesná kalkulace lze provést pomocí otevřené účetní knihy na základě vašich provozních údajů.
Odeslat data o životnosti baterie (15minutové hodnoty, 12 měsíců). CUBE BatterySizer vypočítá přes 250 provozních variant: LCOS, potenciál výnosnosti (FTM + BTM), optimální velikost paměti, srovnání technologií. Výsledek: kompletní kalkulace s CAPEX, OPEX, IRR, NPV – nejméně 3 nabídky, hodnoceno z pohledu LCOS. Bezplatně, bez závazků, 30 minut na první zhodnocení.
První krok
Jak získáte svou individuální kalkulaci rentability od společnosti BESS?
Odeslat žádost o úvodní posouzení. CUBE CONCEPTS kalkuluje LCOS, výnosové scénáře, CPFS kalkulaci a strukturu IFRS – zdarma, bez závazků, do 30 minut pro první posouzení.
Odeslat poslední návrh – kalkulace s otevřeným seznamem →§118: Investiční rozhodnutí podle návrhu AgNes před 1. lednem 2027 · Inbetriebnahme do 4. srpna 2029 · Plánování připojení k existujícímu systému: 6–12 měsíců
Bezplatné · bez závazků · První konzultace na základě vašich údajů o spotřebě
Stav: 09.10.2026. Údaje o AgNes podle návrhu nařízení; konečné stanovení je plánováno na konec roku 2026.
Přehled všech témat
Jaká je vaše další etapa?
Snižte energetické náklady, získejte příjmy, využijte termíny – vše v přehledu všech odborných stránek.
Výnosy a aplikace
Modely a investice