FCR · aFRR · mFRR · Spotarbitráž · FTM-Marketing

Regulační energie s bateriovými úložišti: výnosy FTM pro průmyslová úložiště

Industriální sklad s kapacitou od 1 MW denně generuje příjmy z FCR, aFRR, mFRR a spotarbitrage – plně automaticky a nezávisle na provozu výroby.

Většina dodavatelů prodává hardware nebo elektřinu. CUBE CONCEPTS staví systém, který za tím stojí.

200.000–300.000 €
Hrubé tržby FTM na MW/rok
Standardní řešení CUBE CONCEPTS
+39 %
Výnosy z poskytování služeb v roce 2025
Index příjmů od baterií ISEA
1 MW
Minimální nabídka FCR, aFRR, mFRR
menší zařízení v rámci fondu
1. ledna 2027
§118: Termín investice
podle návrhu AgNes · IBN do 4.8.2029
§118: Investiční rozhodnutí podle návrhu AgNes před 1. lednem 2027 – dále 83 Dny
Výpočet FTM potenciálu – zdarma →
Zdarma · 1–2 týdny · Bez závazků
Čtyři FTM kanály příjmů

FCR · aFRR · mFRR · Spotarbitrage – portfolio, čtyři zdroje příjmů

Žádný jednotlivý kanál trvale nezvyšuje výtěžek. CUBE denně EfficiencyUnit přepočítává hodnoty FCR, aFRR, mFRR a Arbitrage podle tržních cen, cenových hladin a prognózy odebíraných z vašich provozních dat.

FCR ↘ klesající
Regulační záloha frekvence
Primární regulační výkon · plná výkonnost za ≤30 sekund
OdškodněníVýkonový bonus podle jednotkových cen (pay-as-cleared), denní aukce s produkty po dobu 4 hodin
Degradace~0,3 celých cyklů za den – nízké
TrendNejvýnosnější kanál v sezoně 2022/23, od té doby klesá; v roce 2025 kolem 106 000 €/MW (−6,9 %)
Ostatně zůstává to stavební blok portfolia. Zdroj: regelleistung.net · Index příjmů ze baterií ISEA, výnosy 2025
aFRR ↗ +39 % 2025
Automatická rezerva pro obnovu frekvence
Sekundární regulace výkonu · plně do 5 minut
OdškodněníPlatnostní cena (pay-as-bid, denně, 4hodinové produkty) + pracovní cena přes PICASSO
Optimální2hodinový systém (0,5C) – nejsilnější kanál pro růst v roce 2025
TrendVýkonové příjmy v roce 2025 +39 % na více než 146 000 €/MW (2hodinový systém)
mFRR ↘ Rezervní kanál
Manuální obnova frekvenční regulace
Minutová rezerva · Aktivace do 12,5 minut
OdškodněníPlatnostní cena (pay-as-bid, denně, 4hodinové produkty) + pracovní cena
VyhledáváníOd roku 2022 prostřednictvím evropské platformy MARI
OmezeníManuální aktivace zbytečně zhoršuje výhodu reaktivity bateriového úložného systému
Doplňkový kanál, pokud jsou FCR a aFRR plně nevyužity. Zdroj: regelleistung.net
Arbitráž ↗ Rostoucí
Den předem a vnitrodenní · Spotová arbitráž
EPEX SPOT · Day-Ahead od 1.10.2025 v čtvrťových minutách
MechanismusNákup při záporných/nízkých cenách, prodej při vysokých cenách
Tržní data573 hodin s negativními velkoobchodními cenami v roce 2025 (2024: 457)
TrendRoste s rostoucím podílem OZE
Stabilní při nízkých cenách regulační energie. Zdroj: BNetzA/SMARD · BNetzA 2025
Portfolio strategie: CUBE EfficiencyUnit denazuje FCR, aFRR a mFRR jako doplňkový kanál a arbitráž denně – podle tržních cen, cenových hladin a prognózy odebíraných z databáze. Žádný pevný plán kanálů, není potřeba žádná ruční změna.
Předpoklady

Od kdy se může bateriové úložiště zapojit do trhu s regulační energií?

Pět faktorů určuje potenciál FTM na vašem místě. CUBE CONCEPTS analyzuje všechny pět faktorů v prvním kroku – zdarma a na základě vašich dat o provozu.

Minimální požadavky

1 MW
Minimální velikost nabídky
750 kW
Začátek v CUBE CONCEPTS, marketing v rámci skupiny
≤30 s
FCR: plná výkonnost
5 minut
aFRR úplná odezva
Prekvalifikace: Dodržení technických požadavků při připojování bateriových modulů k síti, včetně minimální aktivizační doby 15 minut a rezervy výkonu 25 %%. Společnost CUBE CONCEPTS koordinuje předběžnou kvalifikaci jako komplexní služba.

Pět faktorů pro business case

01
Výkon připojení k síti
Volná přípojná kapacita určuje kapacitu způsobilou pro FTM
02
Dimenzování úložiště (C-rate)
2hodinová zařízení dosáhla v roce 2025 zhruba 259 000 €/MW, 1hodinová zařízení zhruba 151 000 €/MW (ISEA)
03
Provozovatelé sítě a síťová úroveň
Tarify za přepravu, maximální zatížení a podmínky připojení se liší v závislosti na poskytovateli sítě; jednotné ceny regulované energie platí v celé zemi
04
BTM-Profil §19 / §118
§19: oznámení do 30. září (do roku 2028) · §118: rozhodnutí o investicích před 1.1.2027 (návrh), IBN do 4.8.2029
05
BTM/FTM-rozdělení
Zbývající kapacita po pokrytí BTM určuje potenciál FTM
Žádost o analýzu lokality
Společnost CUBE CONCEPTS analyzuje všechny 5 faktorů – zdarma na základě vašich dat o nákladech přepravy
Pro koho je regulační energie relevantní

Jaký profil se na vás vztahuje?

Čtyři profily rozhodování – různé otázky, stejná základna: kalkulace s otevřeným přístupem na základě vašich dat o poloze.

Investiční rozhodnutí & přehlednost rozvahy
„Jaký IRR je realistický – a jak to zaúčtujeme?“
Porovnávací účetní výkaz KPMG: IRR 10,5 % pro LFP (10 MW / 40 MWh, únor 2026); jeho hodnota vychází z otevřené kalkulace. Contracting Možnost off-balance v BESS (audit podle IFRS 16). Kalkulace na základě vašich provozních dat – CUBE BatterySizer kalkuluje přes 250 provozních variant specifických pro dané místo.
0 € kapitálové výdaje · Mimo rozvahu IFRS · Open-Book
Cíle udržitelnosti a reporting CSRD
„Jak FTM marketing ovlivňuje naši bilanci CO₂?“
Účast v regulované energetice = měřitelný systémový přínos k stabilitě sítě. Podle Agentury pro národní sítě mají úložiště „zvláštní funkci v systémech dodávek elektřiny budoucnosti jako poskytovatelé flexibility“. Údaje o provozu lze převést do zprávy CSRD (ESRS E1).
Kompatibilní s CSRD · sloužící systému · doložitelný
Provozní bezpečnost a technická zařízení
„Jak se paměť bez zásahu integruje do naší výroby?“
Plně automatické. CUBE EfficiencyUnit řídí FCR, aFRR a arbitráž bez zásahu v řídicím systému, řídicím technologiích nebo výrobní automatizaci. 24/7 monitoring. Systemová koncepce nezávislá na výrobci – minimálně 3 srovnávací nabídky, LCOS hodnoceno.
Plně automatické · bez zásahu · 24/7
Získávání energie a náklady na odběr elektřiny
„Jak využiji nevyužitý potenciál FTM na svém síťovém připojení?“
Měsíční účetnictví podle kanálů, OPEX vykazován samostatně – žádné neprůhledné celkové účetnictví. Referenční tržní ukazatele (ISEA, KPMG) slouží jako základ pro rozhodování. Žádné výrobní portfolio – vaše data, vaše kalkulace.
Otevřená kniha · je kanál · žádné uzamčení
Splatné částky & Obchodní případ

Kolik vydělá průmyslové úložiště při obchodování FTM?

Referenční hodnoty společnosti CUBE CONCEPTS, uspořádané podle ISEA Battery Revenue Index a srovnávacího výpočtu společnosti KPMG (únor 2026). Všechny hodnoty jsou lokálně závislé: napojení na síť, doba skladování a rozdělení mezi BTM a FTM ovlivňují výsledek.

FTM-Hrubé výnosy celkem
200.000–300.000 €
pro MW/rok · Referenční hodnota CUBE CONCEPTS; ISEA 2025: přibližně 259 000 € pro 2hodinové úložiště
podíl aFRR
Největší kanál v roce 2025
výkon aFRR +39 % · ISEA Battery Revenue Index
LCOS LFP – benchmark
110 €/MWh
KPMG AG, únor 2026 · Srovnatelná velikost pro zadávací řízení pro výrobce
LCOS ZnBr (Zink-Bromový průtokový)
104 €/MWh
KPMG AG, únor 2026 · nejnižší LCOS, dlouhodobá provozuschopnost
LCOS NIB (Sodíko-iontová baterie)
127 €/MWh
Malo provozních zkušeností, v statusu pozorovatel · KPMG AG, únor 2026
Praktický příklad – průmyslové umístění 1 MW / 2 MWh LFP · FTM prodej
FTM hrubé výnosy/rok200.000–300.000 €
OPEX/rok (provoz a údržba, odbyt)−55.000 €
Čistý zisk z prodeje/rok145.000–245.000 €
Contracting-Podíl (25 %)~36.000–61.000 € ročně
GIK (cca 250 €/kWh)~500.000 €
Referenční investiční hodnota společnosti KPMG LFP (10 MW)10,5 %
Amortizace2–4 roky
Koupě: plná kontrola · 100 % čistých zisků
Referenční hodnoty CUBE CONCEPTS · IRR z porovnávacího výpočtu společnosti KPMG (10 MW / 40 MWh, únor 2026) · Lokální podmínky: Připojení k síti, doba skladování a rozdělení mezi BTM a FTM ovlivňují výsledek · Analýza potenciálu zdarma
Vypočítat FTM potenciál výdělku
CUBE BatterySizer vypočítá přes 250 provozních variant specifických pro danou lokalitu · zdarma
Řídicí logika a denní konflikty

Tři konflikty denně – CUBE EfficiencyUnit je řeší automaticky

FCR, §19 compliance a arbitrace každodenně soupeří o stejnou kapacitu úložiště. CUBE automaticky přizpůsobuje EfficiencyUnit prioritizaci – bez jakéhokoli manuálního zásahu.

01
FCR vs. potlačení špiček

FCR se váže na ~50 % SoC symetricky – kapacita, která chybí pro peak shaving.

Řešení: Hodinové přehodnocení priority podle HLZ + Hlasová předpověď + Tržní cena
02
Arbitráž vs. § 19-HLZ

Levné dobíjecí časy kolidují s okny HLZ – nabíjení ohrožuje nárok podle §19.

Řešení: HLZ denně vkládáno, nabíjení automaticky blokováno
03
Cyklus prahové hodnoty

Příliš malý cenový rozpětí = cyklus stojí více, než přináší.

Řešení: Dynamické kalkulace break-even – pouze rentabilní cykly jsou realizovány

Ilustrativní denní průběh – víceúčelový provoz

22:00–06:00
Levné nabíjení – Arbitrage-shop. FCR-kapacita je již nastavená na 50 % SoC paralelně.
06:00–08:00
Ranní rampa – Zkontrolujte §19-HLZ. Zvyšte kapacitu pro maximální ostření.
08:00–12:00
Špičkové oholení aktiv – HLZ-fenstery. Soulad s § 19 automaticky dokumentován.
12:00–16:00
PV / Dobít – Domácí spotřeba nebo výhodné cenové rozpětí.
16:00–20:00
Večernice – Peak Shaving + Arbitrage discharge. HLZ locked.
20:00–22:00
FCR / Pohotovostní režim – 50 % SoC. Dokumentace o 19 letech je v plném proudu.
Směs zisků podle profilu lokality

Jaká strategie se hodí k vaší lokalitě?

Bez blokování kanálů – strategie se řídí trhem a vaším profilem spotřeby, nikoli výrobci.

Profil 1 – Vysoce výkonný model
Primárně: BTM – Peak Shaving & §19

Jediná čtvrťhodinová částka určuje výši odměny za výkon práce po celý účetní rok. BTM přináší okamžitou a měřitelnou hodnotu.

První přijímá BTM – FTM doplňuje v oknech bez HLZ. §19 lhůta pro podání žádosti: 30. září (do roku 2028).
Profil 2 – Volná kapacita sítě
Primárně: FTM – aFRR + Arbitrage

Volná kapacita pro připojení k síti je vstupenka do regulovaných energetických trhů. 200 000–300 000 €/MW/rok hrubý zisk FTM.

FTM přichází první – stejný paměť se později přepne do kombinovaného provozu bez výměny hardware; omezení příkonů bude od října 2026 regulováno MiSpeL.
Profil 3 – Solární systém je k dispozici
Primárně: BTM – vlastní spotřeba + peak shaving

FCR je možné. Arbitáž je omezená kvůli předpisům EEG. Od října 2026 systém MiSpeL kombinuje PV + FTM.

S MiSpeL: poprvé současná výstavba fotovoltaických elektráren a marketing FTM bez konfliktu s odměnou.
Profil 4 · Od MiSpeL (okt. 2026)
BTM + FTM v kombinaci – plná kombinace

MiSpeL (ustanovení BNetzA podle § 85d EEG) umožňuje poprvé instalaci fotovoltaických zařízení a prodej energie z nich bez konfliktu s podporou: kombinace arbitráže a EEG tržní dotace.

Neexistuje žádná strategie „lock-in“ – strategie se řídí trhem, nikoli výrobci.
Který profil odpovídá vaší lokalitě
Odeslat poslední návrh – CUBE CONCEPTS analyzuje zdarma
Předkvalifikace kompletní služby

Od analýzy zatížení až po provoz – co CUBE CONCEPTS zajišťuje

01
Analýza posledních nákladů a kalkulace s otevřenou knihou

CUBE BatterySizer analyzuje volnou kapacitu baterie, §19 kvalifikaci a optimální dimenzi skladovacího prostoru – všechny funkce FTM a BTM s eurovýši.

Zdarma · 1–2 týdny
02
Konfigurace systému a ladění ÜNB

Metodika měření, konzultace s úřadem pro normalizaci a technickou zkušebnictví, výběrové řízení pro výrobců – nejméně 3 nabídky, hodnocení LCOS, nezávislé na výrobci.

2–4 měsíce
03
Technické testy a předkvalifikace OPR

Montáž, připojení k síti, konfigurace CUBE EfficiencyUnit, předběžná kvalifikace u ÜNB – FCR ≤30 sekund, aFRR 5 minuty.

3–6 měsíců
04
Provoz a fakturace

Poplatky za objednávky, expedice, měsíční fakturace na kanál (náklady na provoz jednotlivě vyčísleny). Nepřetržité monitorování, zdokumentovaný soulad s § 19.

20+ let
Tržní pozicování

Zařazení na trhu – proč Open Book místo optimalizátorů poolů?

Většina dodavatelů prodává hardware nebo elektřinu. CUBE CONCEPTS staví systém, který za tím stojí.

KritériumOptimalizátor poskytovateleCUBE CONCEPTS
Kalkulační základPortfoli/Výrobce – optimalizováno pro vlastní zatíženíVaše koncepce – lokálně specifická, před jejími rozhodnutími
Otevřená knihaInterní – nelze vidět před uzavřením smlouvyVšechny předpoklady jsou otevřené · před jejich stanovením · bez vyjednávací pozice
Osvobodzující nápojČasto jednokanálové – optimální pro výrobceFCR + aFRR + mFRR jako doplňkový kanál + dynamická arbitráž
Priorita záchranné službyVýnos z poskytování služeb – §19 následněZájem zákazníků – §19 + Peak Shaving vždy v první řadě
PředkvalifikaceStránka pro zákazníky – vlastní práceFull-Service CUBE – včetně úprav podle NOP
VyúčtováníBazén, provozní náklady netransparentníČisté tržní příjmy jsou kanál, provozní náklady vykazovány jednotlivě

Naše kalkulace založená na otevřených informacích není jednací pozicí – je základem, na kterém funguje partnerství. Open-Book znamená transparentnost v rámci obchodního vztahu – nikoli veřejné zveřejňování údajů o projektech.

Otevřená kalkulace požadavku
Poskytování přehledu – ukazujeme vám váš potenciál na základě vašich dat, nikoli na základě našeho portfolia
Typické námitky

Nejčastější námitky – přímo zodpovězeny

„§19-Compliance trpí při spuštění FTM.“
Dodržování předpisů § 19 a Peak Shaving mají vždy přednost. FTM běží výhradně v časech bez provozu HLZ. CUBE automaticky EfficiencyUnit blokuje procesy nabíjení – bez jakéhokoli manuálního zásahu, dokumentováno auditním systémem. § 19 lhůta pro podání žádosti: 30. září.
„Co když ceny FCR budou i nadále klesat?“
Strategie portfolia: FCR + aFRR + mFRR jako doplňkový kanál + arbitráž jsou denně dynamicky váženy. Výnosy z kanálu aFRR vzrostly v roce 2025 o 39 % % (ISEA Battery Revenue Index) – změna kanálu probíhá bez úprav hardwaru. FCR zůstává součástí portfolia, nikoli samostatným prvkem.
„Nemáme volnou kapacitu v síti.“
Často je k dispozici více konektorské kapacity, než je známo interně. CUBE BatterySizer analyzuje více než 250 provozních variant na základě vašich dat o tokem zatížení – zdarma před vaším rozhodnutím.
„Dosud nevíme, jestli chceme Contracting nebo Kauf.“
To není důvod k odmítnutí. Kalkulace s otevřenou cenou zobrazuje oba modely vedle sebe – na základě stejného umístění a stejných čísel. Contracting (0 € CAPEX, 25 % % podíl) nebo nákup (100 % výnosů): společnost CUBE CONCEPTS zohlední oba varianty předtím, než se rozhodnete.
Reference

Referenční projekty Tier-1 – po celé Evropě · na stejném základě

Více než 150 realizovaných fotovoltaických projektů, celoevropské nasazení v několika lokalitách. Nyní bateriové úložiště – na stejném základě a s stejnými nároky.

Možno odkázať na požiadanie.

TI Automotive
Magna International
Valeo
voestalpine
Tenneco
ITW
Energetické projekty v celoevropském měřítku
Kvalifikuje se také vaše lokalita
Odeslat poslední návrh – CUBE CONCEPTS prověřuje zdarma a bez závazků
Často kladené otázky

Regulační energie a FTM – odpovědi pro osoby s rozhodovací pravomocí

FCR (Frequency Containment Reserve) musí poskytnout plnou výkonnost do 30 sekund. Za připravenost se platí: denní aukce předchozího dne s šesti produkty po 4 hodiny, jednotková cena (pay-as-cleared). Přibližně 0,3 celých cyklů denně, tedy nízká degradace. Výnosy z FCR klesají od roku 2023 (2025: přibližně 106 000 €/MW, −6,9 % podle ISEA), ale FCR zůstává součástí portfolia.
aFRR (sekundární regulační výkon) musí poskytnout plnou kapacitu během 5 minut. Výkon (denní aukce, 4hodinové produkty, pay-as-bid) a vybraná práce (evropská platforma PICASSO) jsou placeny. Podle ISEA Battery Revenue Index vzrostly výnosy z výkonu dvouhodinového úložiště v roce 2025 o 39 % % na více než 146 000 €/MW, zatímco výnosy z všech trhů % klesly o 16 %.
Minimální nabídková velikost pro FCR, aFRR a mFRR činí 1 MW; menší zařízení jsou uváděna na trh prostřednictvím předkvalifikovaného poskytovatele v rámci poolu. CUBE CONCEPTS realizuje úložiště od 750 kW. Mezi předpokládané faktory patří doby aktivace (FCR 30 sekund, aFRR 5 minut, mFRR 12,5 minut). CUBE CONCEPTS zajišťuje předkvalifikaci jako komplexní služba.
Společnost CUBE CONCEPTS předpokládá hrubé příjmy FTM ve výši 200 000–300 000 € na MW za rok; podle ISEA Battery Revenue Index se potenciál dvouhodinového úložiště v roce 2025 rovná přibližně 259 000 €/MW. Lokálně specifické; jako měřítkem nákladů slouží LCOS, pro LFP 110 €/MWh (KPMG AG, únor 2026). Analýza potenciálu zdarma.
Denní nová prioritizace podle HLZ, prognózy zatížení a tržní ceny. Dodržování §19 a peak shaving mají vždy přednost. FTM funguje pouze v časech bez požadavků podle §19 – lhůta pro podání žádosti: 30. září – dokumentováno auditním systémem.
CUBE kalkuluje na základě vašeho provozního profilu – otevřeně, všechny předpoklady jsou předem známy před jeho stanovením. Optimalizační programy na bázi portfolia. Výsledek: Kalkulace v zájmu zákazníka, nikoli v zájmu poskytovatele.
Nabídka při negativních nebo příznivých cenách, vykládka při vysokých cenách, na day-ahead trhu (od 1.10.2025 v čtvrťových intervalech) a v intraday obchodování. V Německu v roce 2025 existovalo 573 hodin s negativními velkoobchodními cenami (v roce 2024: 457). Arbitráž stabilizuje výnosy při nízkých regulačních cenách energie. Zdroj: Bundesnetzagentur/SMARD.
Ano – CUBE EfficiencyUnit funguje automaticky. Přednost má předpis BTM (§19 – lhůta pro podání žádosti 30. září). FTM funguje v volných kapacitních obdobích. MiSpeL: Kombinace PV + FTM od října 2026. §118 – rozhodnutí o investici podle návrhu AgNes před 1. lednem 2027, uvedení do provozu do 4. srpna 2029.
Další krok

Analýza FTM potenciálu – lokálně specifická a zdarma

CUBE CONCEPTS kalkuluje na základě vašeho provozního zatížení: volnou kapacitu sítě, optimální dimenzování úložiště, FCR/aFRR/arbitrážní potenciál a vaši očekávání výnosů – otevřeně předem, předtím než se rozhodnete.

§118: Investiční rozhodnutí podle návrhu AgNes před 1. lednem 2027 – dále 83 Dny
Odeslat žádost – bezplatná analýza potenciálu →
Bezplatné · 1–2 týdny · Žádné závazky · §118: Rozhodnutí o investici před 1.1.2027 (AgNes návrh)
Další témata

Bateriové úložiště – všechna témata v přehledu

Sběrače energie snižují náklady na energii. Regulace umožňují snadné ovládání. Aktivujte potenciál výnosnosti ve svém síťovém připojení – dnes.

Solární přístřešky - letecký pohled

Registrace newsletteru